Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" об упрощении процедуры привлечения судьи к дисциплинарной ответственности

Заключение к проекту закона Украины от 03.04.2015 № 2542
Дата рассмотрения: 29.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про судоустрій та статус суддів" про спрощення процедури притягнення судді до дисциплінарної відповідальності"

Законопроект спрямований, як це зазначено у Пояснювальній записці до нього, на спрощення процедури подання фізичними та юридичними особами заяв (скарг) на поведінку судді, а також унеможливлення безпідставного притягнення адвоката до відповідальності за подання скарги на поведінку судді. Для цього у проекті пропонується внести до статті 93 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон) зміни, якими передбачено надати право звертатися зі скаргою щодо поведінки судді також через представників фізичних і юридичних осіб, а також скасувати відповідні підстави щодо притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за подання безпідставної скарги на поведінку судді.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, в цілому підтримує його ідею. Адже, по-перше, запропонованими змінами до частини другої статті 2 Закону для юридичних і фізичних осіб створюється можливість оскаржувати поведінку судді не тільки особисто або через адвоката, а ще й через своїх представників. Ця норма проекту узгоджується з положеннями процесуального законодавства України, яке передбачає право указаних осіб через своїх представників представляти їх права та законні інтереси в судових процесах, і буде логічним, щоб ці ж особи (представники) мали можливість представляти інтереси фізичних і юридичних осіб із зазначеного питання і у відповідних органах судової влади - Вищій кваліфікаційній комісії суддів України та Вищій раді юстиції.

По-друге, проектом виправдано скасовуються положення чинного Закону про притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката, який подав скаргу на поведінку судді, яка є "завідомо безпідставною", і в такий спосіб нібито здійснив "зловживання правом звернення до органу" та "ініціювання питання відповідальності судді без достатніх підстав", що з незрозумілих причин вважається "засобом тиску на суддю" (див. частину четверту статті 93 Закону). При цьому зазначені підстави притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності не тільки не передбачені в Законі України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", стаття 34 якого містить вичерпний перелік відповідних підстав, а й фактично стають засобом тиску на адвоката, погрожуючи йому притягненням до дисциплінарної відповідальності, якщо його скарга на суддю, подана до органів, у складі яких переважну більшість становлять саме судді, залишиться без задоволення.

Одночасно звертаємо увагу на неточність використання у проекті назви Закону України "Про судоустрій та статус суддів". Зокрема, чинна назва вказаного Закону оперує сполучником "і", а не "та", як це вказується у законопроекті.

Опрос