Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения своевременной выплаты заработной платы

Заключение к проекту закона Украины от 03.04.2015 № 2533
Дата рассмотрения: 15.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати" (реєстр. N 2533 від 03 квітня 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 15 липня 2015 року (протокол N 29) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати (реєстр. N 2533 від 03 квітня 2015 року) (далі - Законопроект), поданий народним депутатом України Березкіним С. С.

Законопроект подано в порядку законодавчої ініціативи відповідно до частини першої статті 93 Конституції України, статті 89 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України".

Згідно з Пояснювальною запискою метою Законопроекту є забезпечення конституційних прав працівників на своєчасне та в повному обсязі отримання заробітної плати шляхом посилення відповідальності роботодавця за порушення строків виплати заробітної плати, а також шляхом забезпечення позачерговості вимог щодо виплати заборгованості із заробітної плати перед працюючими та звільненими працівниками підприємств - банкрутів.

Для досягнення мети автор пропонує: посилити відповідальність посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності за порушення трудового законодавства; звільнити від кримінальної відповідальності роботодавця у разі здійснення цієї особою виплати як заборгованої заробітної плати, так і відповідного відшкодування; зобов'язати роботодавця - боржника письмово повідомити виборний орган первинної профспілкової організації (за її наявності) про загрозу банкрутства боржника; розширити повноваження ліквідатора та членів ліквідаційної комісії відносно виплати заборгованої заробітної плати.

Європейським судом з прав людини було зазначено, що економічні труднощі або відсутність коштів не можуть виправдати порушення права працівника отримати заробітну плату, на яку він має право, і визнає такі дії, як втручання у його право на мирне володіння майном у сенсі першої частини статті 1-ї Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п. п. 26 - 28 Рішення у справах "Демченко проти України" від 03 травня 2005 року, "Кривоножко проти України" від 06 листопада 2008 року та інші).

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України в узагальнюючому висновку щодо Законопроекту пропонує прийняти його за основу у першому читанні.

Опрос