Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О местных выборах" (относительно обеспечения права голоса внутренне перемещенным лицам)

Заключение к проекту закона Украины от 12.08.2015 № 2501а
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про місцеві вибори" (щодо забезпечення права голосу внутрішньо переміщеним особам) (реєстр N 2501а від 12.08.2015 р.)

У проекті ініціюються зміни до Закону України "Про місцеві вибори". Зокрема, пропонується визначити право внутрішньо переміщених осіб брати участь у місцевих виборах шляхом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Закріплюється можливість звернення з мотивованою заявою до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем фактичного проживання, зазначеного у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.

В цілому підтримуючи ініціативу щодо законодавчого забезпечення реалізації конституційного права громадян України на участь у місцевих виборах, вважаємо за необхідне акцентувати увагу на кількох дискусійних моментах:

1. Запропонована ініціатива викликає певне занепокоєння з огляду на можливі зловживання так званих "гастролерів" шляхом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, що в кінцевому рахунку може суттєво вплинути на результати виборів. Можливо, є сенс передбачити в проекті певні обмеження на зразок того, що внутрішньо переміщена особа звертається з мотивованим зверненням щодо тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (на період проведення місцевих виборів) до органу ведення Державного реєстру виборців, повноваження якого поширюються на територію, до якої належить адреса її місця фактичного проживання, зазначена у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо така довідка була видана до початку виборчого процесу.

2. До проекту може бути висловлене зауваження техніко-юридичного характеру. Зокрема, формулювання нової редакції абз. 2 ч. 3 ст. 30 Закону України "Про місцеві вибори", згідно якого положення ч. 3 ст. 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" застосовується на місцевих виборах лише за зверненням внутрішньо переміщеної особи, в цілому стосується порядку уточнення попереднього списку виборців на звичайній виборчій дільниці. Водночас предметом регулювання ст. 30 Закону України "Про місцеві вибори", в яку пропонуються зміни, є складання попередніх списків виборців, а не їх уточнення.

Опрос