Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О национализации имущества в Украине государства-агрессора и его резидентов

Заключение к проекту закона Украины от 31.03.2015 № 2497
Дата рассмотрения: 08.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про націоналізацію майна в Україні держави-агресора та її резидентів" (реєстр. N 2497 від 31.03.2015 р.)

У проекті пропонується з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, її економічної самостійності, прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства і держави, визначити правові засади націоналізації майна в Україні (примусового вилучення об'єктів права власності з мотивів суспільної необхідності) держави агресора та її резидентів.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне звернути увагу на наступне. Порядок реалізації суверенного права України на захист національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави шляхом застосовування санкцій (як певних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів) визначений прийнятим 14 серпня 2014 року Законом України "Про санкції". За цих умов більш юридично коректним, на думку управління, є запровадження відповідних санкцій з допомогою механізмів, передбачених цим Законом, зокрема, з урахуванням частини 1 ст. 5 названого Закону, де встановлено, що пропозиції щодо застосування санкцій вносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України. При цьому слід зазначити, що було б також доцільним внести доповнення до частини 1 статті 4 цього Закону, передбачивши в ній як окрему санкцію перехід у власність України майна держави чи особи, яка порушила відповідні права та інтереси України та її громадян з визначенням порядку такого переходу.

Слід також звернути увагу на те, що у разі прийняття проекту його положення діятиме паралельно з санкціями, визначеними Законом України "Про санкції". Однак, на наш погляд, зазначені закони стосуються регулювання одних і тих самих суспільних відносин, тому в разі прийняття проекту може створитися ситуація "альтернативності" застосування законодавчих норм різних законів до однієї й тієї самої правової ситуації, що навряд чи сприятиме їх ефективної реалізації.

Опрос