Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в законы Украины "О Национальном антикоррупционном бюро Украины" и "О предупреждении коррупции"

Заключение к проекту закона Украины от 31.03.2015 № 2494
Дата рассмотрения: 21.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" і "Про запобігання корупції"

З метою узгодження законів України "Про запобігання корупції" та "Про Національне антикорупційне бюро України" з Законом України "Про загальнообов'язкове державне страхування" у законопроекті пропонується виключити з текстів зазначених законів положення про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) члена Національного агентства з питань запобігання корупції, а також особи начальницького складу або працівника Національного антикорупційного бюро України під час виконання ними службових обов'язків.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий проект, вважає за необхідне відзначити таке.

1. Передбачений частиною 3 статті 22 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро" розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) особи начальницького складу або працівника Національного антикорупційного бюро (далі - НАБ) під час виконання ними службових обов'язків (який становить десятирічний розмір оплати праці (грошового забезпечення) загиблого (померлого) за останньою посадою, яку він займав) дійсно є надмірно високим. Адже, наприклад, тільки посадовий оклад детектива НАБ становитиме 19 мінімальних заробітних плат (див. частину 4 статті 23 вказаного Закону), що наразі складає 23,142 грн. Отже, без урахування усіх інших передбачених законом додаткових доплат десятирічний розмір лише посадового окладу детектива НАБ у такому випадку становитиме 2777040 грн.

У той же час пропозицію законопроекту взагалі відмовитися від спеціальної норми у Законі України "Про Національне антикорупційне бюро України", якою наразі врегульовуються підстави та розмір надання зазначеної вище одноразової допомоги, також навряд чи можна визнати оптимальною. Адже виплата одноразової грошової допомоги сім'ї загиблого працівника НАБ при виконанні ним службових обов'язків є одним із засобів соціального захисту таких осіб, що обумовлено статусом НАБ та його працівників. Адже НАБ є державним правоохоронним органом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових таких правопорушень (частина 1 статті 1 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України"). А на його працівників покладені обов'язки щодо оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених законом до підслідності НАБ, швидкого реагування, захисту учасників кримінального судочинства та забезпечення безпеки працівників (частина 1 статті 10 "Про Національне антикорупційне бюро України"). Тому вважаємо, що вказаним особам потрібно надати з боку держави соціальний захист такого ж рівня, як і працівникам міліції та військовослужбовцям, оскільки за своїми функціями та значенням виконуваних службових обов'язків вони є тотожними. Звертаємо також увагу, що Законом України "Про міліцію" (стаття 23) та Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (стаття 16) врегульоване питання виплати одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих при виконанні ними службового обов'язку.

Опрос