Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О службе в органах местного самоуправления

Заключение к проекту закона Украины от 30.03.2015 № 2489
Дата рассмотрения: 15.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (нова редакція) (реєстр. N 2489 від 30.03.2015 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий проект Закону, положення якого спрямовані на встановлення нових правових та організаційних засад служби в органах місцевого самоврядування. Проектом передбачається створення правових передумов для: підвищення престижності служби в органах місцевого самоврядування; врегулювання статусу службовця органу місцевого самоврядування; рівного доступу до служби в органах місцевого самоврядування виключно на основі заслуг; прозорого прийняття на службу до органів місцевого самоврядування; стимулювання кар'єрного зростання; деполітизації; нової моделі оплати праці, що мінімізує суб'єктивізм керівника; впровадження ефективного механізму запобігання корупції; підвищення рівня соціального та матеріального захисту службовців (п. 2 Пояснювальної записки). Водночас пропонується визнати таким, що втратив чинність, чинний Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Проект містить ряд принципових новел, головними серед яких є: новий поділ посад в органах місцевого самоврядування на категорії; вимоги до політичної неупередженості службовців; вимоги до рівня професійної компетентності особи, яка претендує на зайняття посади в органах місцевого самоврядування; порядок проведення конкурсу; новели щодо оплати праці, преміювання та заохочення.

За результатами аналізу законопроекту Головне управління вважає за необхідне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції:

1. Стаття 6 Європейської хартії місцевого самоврядування передбачає, що умови проходження служби в органах місцевого самоврядування повинні дозволяти добір висококваліфікованого персоналу з урахуванням особистих якостей та компетентності; для цього забезпечуються відповідні можливості професійної підготовки, винагороди та просування по службі.

Зазначена стаття стосується не тільки загальної структури органів місцевого самоврядування, а й організації їх адміністративних служб. При цьому органи місцевого самоврядування повинні мати можливість визначати свої власні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування мають право, в рамках національної економічної політики, на свої власні адекватні фінансові ресурси, якими вони можуть вільно розпоряджатись в межах своїх повноважень. Вказані положення мають на меті забезпечення самостійності та ефективності місцевого самоврядування.

З огляду на наведене, застосований у проекті підхід до визначення правил проходження служби в органах місцевого самоврядування викликає сумніви з точки зору відповідності правовій природі органів місцевого самоврядування.

Насамперед, це стосується приписів, відповідно до яких Кабінет Міністрів України:

- визначає порядок присвоєння рангів службовцям місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 33 проекту Закону);

- здійснює прирівняння посад до відповідних груп в органах місцевого самоврядування за поданням центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби (ст. 53 проекту Закону).

Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, затверджує:

- методичні рекомендації щодо функціонування служби персоналу, за погодженням із всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 9 проекту Закону);

- рекомендовані мінімальні вимоги до професійної компетентності осіб, які претендують на зайняття адміністративних посад, за погодженням із всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 17 проекту Закону);

Опрос