Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О запрещении политической рекламы

Заключение к проекту закона Украины от 04.08.2015 № 2474а
Дата рассмотрения: 06.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про заборону політичної реклами" (реєстр. N 2474а від 04.08.2015 р.)

У законопроекті, шляхом прийняття нового закону та внесення змін до низки законодавчих актів України, пропонується заборонити рекламу політичних партії, а також окремих пов'язаних з політичною рекламою форм передвиборчої агітації політичних партій та кандидатів на пост Президента України, кандидатів у народні депутати, депутати місцевих рад, кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів.

Необхідність прийняття законопроекту у Пояснювальній записці до нього обгрунтовується недосконалістю чинного виборчого та рекламного законодавства України, зокрема, в частині регулювання передвиборчої агітації (політичної реклами), що призводить до порушень основних конституційних принципів виборчого права.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши поданий проект закону, висловлює щодо нього такі зауваження та пропозиції.

1. Насамперед, необхідно зазначити, що прийняття нових первинних законодавчих актів доцільно здійснювати лише у випадках виникнення чи виділення певної самостійної сфери суспільних відносин, що не врегульована (недостатньо чи недосконало врегульована) існуючими нормами права. При цьому для врегулювання такої сфери відносин має існувати потреба у прийнятті нових законодавчих норм. Запропонований законопроект, на думку управління, наведеним критеріям не відповідає.

На нашу думку, суспільні відносини, які пропонується врегулювати у зазначеному законопроекті, не можуть бути предметом регулювання окремого законодавчого акту. Адже правові передумови регулювання розміщення передвиборчої агітації (політичної реклами) вже передбачені в законах України "Про рекламу", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України", "Про місцеві вибори", та у відповідних підзаконних нормативно-правових актах України.

Таким чином, є підстави вважати, що проект закону "Про заборону політичної реклами", який фактично складається з двох статей, немає самостійного предмета правового регулювання. Тому прийняття його в запропонованому вигляді може призвести до виникнення правових колізій, а проголошена мета його прийняття цілком може бути досягнута шляхом внесення змін до чинних законів (а такі положення, по суті, і складають більшу частину запропонованого проекту). Крім того, це може породити прецедент щодо необхідності врегулювання особливостей (заборони) інших видів реклами (реклами лікарських засобів, реклами алкогольних напоїв та тютюнових виробів, реклами зброї, реклами об'єктів будівництва тощо) окремими законами, що не відповідає потребам систематизації законодавства України.

2. За змістом положень чинного законодавства України політична реклама - це одна з форм передвиборної агітації, розміщена за допомогою рекламних засобів, яка спонукає виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу, тобто здійснюється виключно у рамках виборчого процесу і відповідно до вимог виборчого законодавства. Проте, у проекті пропонується заборона не тільки певних видів політичної реклами під час виборчого процесу, а й взагалі реклами політичних партій, яка часовими рамками не обмежується та може здійснюватися взагалі поза виборчим процесом (частина перша статті 1). У зв'язку з цим положення проекту виглядають недостатньо чітким, оскільки з них незрозуміло, що саме мається на увазі під "рекламою політичних партій", агітація за них як конкретних суб'єктів суспільних відносин чи відповідна діяльність політичних партій з метою привернення уваги суспільства до своїх програмних цілей?

Опрос