Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Дне памяти и примирения

Заключение к проекту закона Украины от 23.03.2015 № 2463
Дата рассмотрения: 30.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про День пам'яті та примирення" (реєстр. N 2463 від 23.03.2015 р.)

У законопроекті пропонується встановити "8 травня - Днем пам'яті та примирення всіх загиблих під час Другої світової війни та примирення воюючих кожної із сторін, що брали участь у війні", а також шляхом внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України вилучити із переліку святкових і неробочих днів "9 травня - День Перемоги". Крім того, передбачається визначити таким, що втратив чинність, Закон України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років".

В Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що його метою є "створення умов для належного вшанування пам'яті жертв Другої світової війни, впровадженні міжнародних підходів у політику вшанування жертв війни".

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за необхідне висловити щодо його змісту такі зауваження і пропозиції.

1. Необхідно зауважити, що згідно з Указом Президента України від 24.03.2015 р. N 169/2015 "Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни", який прийнятий "з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності...", 8 травня вже визначено як "День пам'яті та примирення", у зв'язку з чим сумнів викликає доцільність закріплення цього Дня на законодавчому рівні. До того ж, слід врахувати, що відповідно до пункту сьомого частини другої статті 92 Конституції України "виключно законами України встановлюються державні свята", тоді як згідно з частиною першою статті 1 цього законопроекту 8 травня визначається як "день жалоби за всіма загиблими під час Другої світової війни".

2. Окремі положення законопроекту викладені у формі приписів суто індивідуального характеру, які спрямованні на вирішення конкретних завдань, що не узгоджується з природою закону як нормативно-правового акта, який повинен регулювати певне коло суспільних відносин шляхом встановлення загальнообов'язкових правил поведінки у вигляді норм права.

Зокрема, такий характер властивий положенням статті 1 законопроекту, згідно з якими "щороку 8 травня проводяться загальнонаціональні меморіальні та просвітницькі заходи, присвячені вшануванню пам'яті жертв Другої світової війни,", "у знак скорботи та солідарності із загиблими у роки Другої світової війни 8 травня кожного року забезпечується приспущення державного прапору України із чорними стрічками на будинках та спорудах органів державної влади та місцевого самоврядування, державних підприємствах, установах і організаціях на території України, закордонних дипломатичних та інших установах України" (частина 2 та 3 статті 1).

3. До того ж деякі передбачені у законопроекті норми характеризуються відсутністю належної юридичної визначеності. У цьому відношенні звертає на себе увагу положення частини третьої статті 2 законопроекту, згідно з яким "центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за облік і збереження пам'яток Другої світової війни, які розміщені на підвідомчих їм територіях". Адже зазначена норма не дає відповіді на запитання, яку саме відповідальність несуть зазначені органи та ким вона застосовується. Також зі змісту законопроекту не можна зробити чіткого висновку, які "території" і за якими критеріями вважаються такими, що є "підвідомчими центральним та місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування" (частина 3 статті 2). Крім того звертаємо увагу на некоректність формулювання "підвідомчих їм територіях".

Опрос