Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О введении запрета (моратория) на промышленный вылов водных живых ресурсов на некоторых водоемах Украины

Заключение к проекту закона Украины от 27.07.2015 № 2454а
Дата рассмотрения: 11.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про введення заборони (мораторію) на промисловий вилов водних живих ресурсів на деяких водоймах України" (реєстр N 2454а від 27.07. 2015р.)

У законопроекті з метою забезпечення реалізації екологічної політики України у сфері водокористування, охорони та відтворення водних живих ресурсів пропонується з 1 січня 2016 року ввести заборону на здійснення промислового рибальства на водних об'єктах басейнів річок Дніпра, Південного Бугу, Західного Бугу, Сіверського Донця (за виключенням спеціальних промислових зон в акваторіях водосховищ Дніпровського каскаду) та визначаються заходи щодо забезпечення його виконання. Крім цього, у пункті 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" передбачається внесення змін до Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", в яких уточнюються перелік центральних органів виконавчої влади, які здійснюють державне управління та регулювання у сфері рибного господарства, визначаються повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів тощо. Прийняття законопроекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, дозволить забезпечити збереження та відтворення водних екосистем та водних живих біоресурсів, сприятиме покращенню якості довкілля, встановлення прозорого та ефективного механізму рибогосподарської діяльності.

Головне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

1. Насамперед варто зауважити, що, на нашу думку, для запровадження мораторію на промисловий вилов водних живих ресурсів, а також для визначення рибогосподарських об'єктів, на яких він вводитиметься, повинно бути надано наукове обгрунтування з відповідними фактичними даними. Однак, у Пояснювальній записці до проекту таке обгрунтування відсутнє, як і відсутні фактичні, в тому числі статистичні дані, що підтверджують необхідності встановлення мораторію, в тому числі щодо його встановлення саме у басейнах зазначених річок, а не інших, наприклад, у басейнах річок Дністер та/або Дунай, які також включені до Переліку промислових ділянок рибогосподарських водних об'єктів (їх частин), затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 22.05.1996 р. N 552. Крім цього, окремі наведені у Пояснювальній записці аргументи на користь запровадження мораторію навряд чи мають безпосереднього відношення до такого запровадження. Зокрема, йдеться про надзвичайну небезпечність електровудочок, проте є певні сумніви щодо їх широкого використання у промисловому риболовстві.

2. У проекті не передбачено строку, на який має запроваджуватись мораторій на промисловий вилов водних живих ресурсів. Тобто, фактично такий мораторій встановлюється безстроково, що створить різні режими спеціального водокористування на різних водних об'єктах держави і може порушити задекларований у преамбулі проекту закону підхід щодо "збалансованого використання водних живих ресурсів", реалізацію якого він має забезпечити.

3. Недостатньо обгрунтована у законопроекті і пропозиція про набрання чинності цим Законом з 1 січня 2016 року, оскільки до настання вказаного терміну залишається декілька місяців, за які навряд чи можна здійснити організаційні заходи щодо введення заборони на промислове рибальство "на водних об'єктах басейну Дніпра, Південного Бугу, Західного Бугу, Сіверського Донця", як це передбачено у абзаці 6 пункту 2 розділу II проекту. Крім цього, не зовсім зрозуміло, в чому саме ці заходи мають полягати: визначення водойм, на яких має бути запроваджена заборона; проведення аналізу чинників негативного впливу на екосистему; проведення соціально-економічного аналізу стану рибальства тощо.

4. У частині 2 статті 1 законопроекту передбачено, що "з часу дії цього Закону припиняється видача будь-яких документів дозвільного характеру, затвердження лімітів та розподіл квот на здійснення промислового рибальства" на вказаних водних об'єктах, однак юридична доля уже виданих відповідних документів, що продовжуватимуть діяти на момент прийняття проекту у ньому не визначена.

Опрос