Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно уголовно-правовой охраны земель водного фонда)

Заключение к проекту закона Украины от 23.03.2015 № 2454
Дата рассмотрения: 06.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо кримінально-правової охорони земель водного фонду)"

З метою забезпечення можливості притягнення до кримінальної відповідальності за незаконні дії щодо земель водного фонду у законопроекті пропонується викласти в новій редакції статтю 239-2 Кримінального кодексу України (далі - КК), зокрема: 1) передбачити кримінальну відповідальність за незаконне зняття ґрунтового шару земель водного фонду в істотному розмірі, незаконне штучне утворення земельної ділянки на землях водного фонду, незаконне виведення земельної ділянки зі складу земель водного фонду (частина 1 в редакції проекту); 2) визнати кваліфікуючими ознаками вчинення зазначених вище дій на територіях чи об'єктах природно-заповідного фонду, або службовою особою з використанням службового становища, або вчинення з корисливих мотивів (частина 2 в редакції проекту) та вчинення організованою групою осіб (частина 3 в редакції проекту); 3) змінити (відповідно до тексту порівняльної таблиці до законопроекту) текст Примітки до статті, передбачивши, що "істотним розміром у цій статті слід розуміти обсяг поверхневого (ґрунтового) шару земель, який становить більше, ніж п'ять кубічних метрів". Крім того, покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, передбачене у санкціях статті 239-2 КК як основне, пропонується встановити як додаткове. Також у проекті пропонується внести зміни до частини 2 статті 197-1 КК з метою встановлення підвищеної кримінальної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене щодо земель водного фонду.

Головне науково-експертне управління, загалом поділяючи стурбованість ініціаторів проекту у зв'язку зі значним поширенням правопорушень у сфері користування земельними ресурсами, тим не менш за наслідками аналізу проекту вважає за доцільне висловити наступні зауваження.

1. Пропозиція щодо уточнення об'єктивної сторони складу злочину, передбаченого частиною 1 статті 239-2 КК, шляхом прямого зазначення способів вчинення суспільно-небезпечних діянь (якими пропонується вважати незаконне зняття ґрунтового шару земель водного фонду в істотному розмірі, незаконне штучне утворення земельної ділянки на землях водного фонду та незаконне виведення земельної ділянки зі складу земель водного фонду, на наш погляд, є слушною. Адже із тексту чинної редакції статті неможливо точно зрозуміти зміст об'єктивної сторони даного злочину, оскільки "заволодіння" по відношенню до землі зазвичай означає незаконне обернення певної земельної ділянки у власність винної особи. Оскільки ж у тексті чинної статті 239-2 КК йдеться про "заволодіння поверхневим (ґрунтовим) шаром земель водного фонду", то стає незрозумілим, чи йдеться все-таки про встановлення володіння (обернення у власність) над певною ділянкою землі, на якій знаходиться відповідний поверхневий (ґрунтовий) шар, чи про зняття та перенесення ґрунтового покриву.

У той же час суспільно небезпечні незаконні дії з землями водного фонду, на нашу думку, можуть бути вчинені й іншими способами, окрім описаних у законопроекті, зокрема, шляхом зміни рельєфу земель водного фонду (наприклад, підняття рівня ґрунту до незатоплюваних позначок з метою використання земельної ділянки для будівництва), викопування штучних водоймищ, влаштування гребель, дамб, причалів. В разі прийняття запропонованої редакції частини 1 статті 239-2 КК зазначені діяння залишатимуться безкарними.

2. Потребує пояснення та відповідного обґрунтування і передбачений у статті 239-2 КК "істотний розмір" незаконного зняття ґрунтового шару земель водного фонду, який має становити понад 5 кубічних метрів ґрунту.

Опрос