Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно права законодательной инициативы народных депутатов Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 23.07.2015 № 2431а
Дата рассмотрения: 03.08.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо права законодавчої ініціативи народних депутатів України)" (реєстр. N 2431а від 23.07.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести до Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України "Про Регламент Верховної Ради України" від 10.02.2010 р. (далі - Регламент), зміни, спрямовані на впорядкування використання народними депутатами України права законодавчої ініціативи. Зокрема, право законодавчої ініціативи, яке нині має кожен окремо взятий народний депутат України, за проектом (зміни до статті 89 Регламенту) пропонується надати лише групам депутатів, "чия кількість складає не менше половини від чисельності найменш чисельної фракції Верховної Ради України". При цьому право на внесення пропозицій і поправок до законопроектів пропонується надати народним депутатам у кількості не менше 5 осіб. Проект передбачає також внесення до статті 90 Регламенту змін, які мають узгодити її положення з запропонованими у проекті новелами.

За результатами аналізу законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити наступні зауваження і пропозиції:

1. Головне управління вважає слушною і підтримує основну ідею законопроекту, суть якої полягає у наданні права законодавчої ініціативи (хоча у даному разі краще було б вести мову про право на внесення законопроектів) не поодиноким народним депутатам України, а групам народних депутатів. Так само можна визнати загалом прийнятним і запропонований у проекті спосіб визначення мінімальної чисельності групи депутатів, яка матиме право на внесення законопроекту.

Запропоноване у проекті впорядкування права законодавчої ініціативи народних депутатів України матиме значний позитивний соціальний ефект, оскільки воно зробить роботу Верховної Ради більш системною й прогнозованою та дозволить уникнути витрат часу й ресурсів на підготовку та розгляд законопроектів низької якості, які переважно вносяться окремими народними депутатами і кількість яких останнім стала дуже значною.

Також слід відзначити, що новели проекту цілком узгоджуються з положеннями Конституції України, оскільки відповідно до статті 93 Конституції право законодавчої ініціативи належить "народним депутатам України", а не кожному окремому народному депутату.

2. Правом законодавчої ініціативи зазвичай вважається право на внесення на розгляд парламенту законопроектів, а також право на внесення до законопроектів, які розглядаються у парламенті, поправок і пропозицій. Однак ці два елементи права законодавчої ініціативи спрямовані на досягнення різних цілей (внесення законопроекту дає парламенту можливість здійснити розгляд певного питання, а внесення поправок дає можливість змінити текст окремих фрагментів і таким чином поліпшити якість певного законопроекту). Тому надання права на внесення законопроектів лише певній групі народних депутатів не означає, що й право на внесення поправок та пропозицій також має надаватись групі депутатів. На нашу думку, право на внесення пропозицій і поправок до певного законопроекту доцільно зберегти за кожним окремим депутатом, оскільки Регламентом передбачені досить стислі строки для подання пропозицій та поправок і за таких обставин вимога про збирання кількох (за положеннями законопроекту - п'яти) депутатських підписів під кожною поправкою може стати штучним бар'єром на шляху внесення, зокрема, й тих поправок та пропозицій, які можуть істотно поліпшити законопроект.

Опрос