Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за совершение преступлений служебным лицом, занимающим особо ответственное положение)

Заключение к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2405а
Дата рассмотрения: 14.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України" (щодо посилення відповідальності за вчинення злочинів службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище)"

З метою посилення кримінальної відповідальності для службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, за зловживання владою або службовим становищем законопроектом пропонується внесення змін до статті 364 та примітки до статті 368 Кримінального кодексу України (далі - КК).

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

У законопроекті пропонується доповнити статтю 364 "Зловживання владою або службовим становищем" КК частиною 3, в якій закріпити таку особливо кваліфікуючу ознаку, як "діяння, передбачене частинами першою або другою цієї статті, вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище". При цьому у санкції частини 3 статті 364 КК (у редакції законопроекту) пропонується передбачити покарання у виді "позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією".

Аналізуючи запропоновану в законопроекті особливо кваліфікуючу ознаку з точки зору кваліфікації злочинів за статтею 364 КК слід зазначити, що досягнути чіткого нормативного розуміння цієї ознаки та однакового застосування кримінального закону на практиці повною мірою не вдасться. Якщо говорити про проблеми, які виникають та/або можуть виникнути при застосуванні цієї ознаки, то вони, на нашу думку, зводяться в основному до таких моментів.

По-перше, законодавче визначення поняття "службова особа, яка займає особливо відповідальне становище" (яке наразі закріплено в пункті 3 примітки до статті 368 КК), повністю виключило можливість застосування цієї ознаки до службових осіб, які не працюють в органах державної влади та місцевого самоврядування. Таким чином, керівник великого державного чи приватного підприємства (у підпорядкуванні якого може знаходитися від декількох сотень до декількох десятків тисяч осіб) за жодних обставин у кримінально-правовому значенні не може бути визнаний особою, яка займає особливо відповідальне становище, у той час, як до такої категорії осіб, згідно з законом може бути віднесено керівника структурного підрозділу Апарату Верховної Ради України (у підпорядкуванні якого може знаходитися всього лише декілька осіб).

По-друге, складнощі в розумінні і застосуванні особливо кваліфікуючої ознаки, передбаченої частиною 3 статті 364 КК (у редакції законопроекту) обумовлені тим, що в КК відповідальність за злочинні посягання службових осіб передбачена у різних розділах Особливої частини КК. Залежно від конструкції об'єктивної сторони та/або суб'єктного складу злочинів, які можуть бути скоєні службовими особами, можна виділити загальні і спеціальні злочини у сфері службової діяльності. Так, у розділі XVII Особливої частини КК (де розміщена стаття 364 КК) закріплено загальні злочини у сфері службової діяльності, тобто суспільно небезпечні діяння, що можуть мати місце у будь-якій галузі управлінської діяльності. У той же час, спеціальні злочини у сфері службової діяльності закріплені в інших розділах Особливої частини КК (до спеціальних службових зловживань можна віднести злочини, передбачені частиною 4 статті 157, частиною 2 статті 161, частиною 2 статті 191, частиною 3 статті 206-2, статтею 375, частиною 3 статті 382 КК тощо). Їх характерною рисою є те, що вони можуть вчинятись не у всіх сферах управлінської діяльності і, як правило, службовими особами котрі мають додаткові ознаки (наприклад, голова виборчої комісії).

Доповнення ж статті 364 КК частиною 3 (у редакції проекту) створить ситуацію, за якої службові особи, які займають особливо відповідальне становище, у разі, коли вони вчинили спеціальні злочини у сфері службової діяльності нестимуть кримінальну відповідальність на рівні з іншими службовими особами (тобто, в рамках санкції статті, що передбачає кримінальну відповідальність за вчинення спеціального злочину у сфері службової діяльності). І лише у разі, якщо їх злочини не підпадатимуть під дію спеціальних кримінально-правових норм, вони нестимуть кримінальну відповідальність за загальною нормою - частиною 3 статті 364 КК (у редакції законопроекту).

Опрос