Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О применении регистраторов расчетных операций в сфере торговли, общественного питания и услуг" (относительно применения регистраторов расчетных операций при предоставлении банковских услуг)

Заключение к проекту закона Украины от 16.03.2015 № 2386
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при наданні банківських послуг)"

У законопроекті пропонується викласти п. 2 ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у новій редакції, згідно з якою реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються "при виконанні усіх банківських операцій з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Національного банку України, та операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу". Згідно з чинною редакцією Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні усіх банківських послуг, крім операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, та операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу.

У Пояснювальній записці до законопроекту необхідність прийняття такої пропозиції обґрунтовується тим, що "з урахуванням існуючого достатньо ефективного механізму контролю валютообмінних операцій Національним банком України, це дозволить уникнути подвійного контролю органами податкового нагляду (зменшивши, таким чином, витрати таких органів в державному бюджеті) та не допустить підвищення тарифів на банківські послуги, що буде результатом компенсації банками своїх операційних витрат, пов'язаних з оновленням своєї технічної бази".

Головне управління вважає достатньо обґрунтованими аргументи, наведені у поданих до законопроекту документах на користь внесеної законодавчої пропозиції, та в цілому підтримує його прийняття. Річ у тому, що під регулювання підпадають банки, агенти банків та фінансові компанії, які мають індивідуальні ліцензії НБУ на здійснення валютно-обмінних операцій. Запровадження ж реєстраторів розрахункових операцій у зазначених суб'єктів жодним чином не забезпечить посилення контролю за здійсненням ними таких операцій, зважаючи, зокрема, на те, що щоденно до НБУ надсилається звіт про обсяги купівлі-продажу валюти, кожна операція відображається в електронній системі та контролюється НБУ. Тобто, на сьогодні при здійсненні валютно-обмінних операцій забезпечується документальне оформлення проведених таких операцій, своєчасне їх відображення у бухгалтерському обліку, функціональні можливості наявних програмних комплексів дають можливість здійснення контролю за обсягами проведення операцій за межами банків. Крім того, при запровадженні РРО матиме місце дублювання квитанцій (довідок) про обмін валюти (форма 377-к, запроваджена постановою Правління НБУ N 571 від 23.12.2003 р., якою затверджено зміни до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України).

Опрос