Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 5 Закона Украины "Об очищении власти" (относительно освещения информации)

Заключение к проекту закона Украины от 16.03.2015 № 2384
Дата рассмотрения: 16.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про очищення влади" (реєстр. N 2384 від 16.03.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до частини дев'ятої статті 5 Закону України "Про очищення влади" (далі - Закону), передбачивши, що тимчасово, на період особливого періоду, інформація про початок проходження перевірки, копії заяв та декларацій осіб, які в період проведення антитерористичної операції обіймали або обіймають посади в державних органах влади, розташованих на територіях Донецької та Луганської областей, оприлюднюються лише за згодою цих осіб.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне висловити наступні зауваження та міркування щодо поданого проекту.

Необхідно зазначити, що ініційовану норму планується поширити на військових посадових осіб Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації (п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону); начальницький склад органів внутрішніх справ, центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (п. 6 ч. 1 ст. 2 Закону); посадових та службових осіб органів прокуратури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Національного банку України (п. 7 ч. 1 ст. 2 Закону).

Перш за все, необхідно звернути увагу, що конституційне право особи на захист інформації про неї належить до тих прав, які можуть бути з певних підстав обмежені шляхом встановлення відповідних законодавчих приписів. Зокрема, "не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини" (ч. 2 ст. 32 Конституції України). Водночас варто нагадати, що одним із принципів, який покладений в основу здійснення очищення влади (люстрації), є принцип відкритості, прозорості та публічності (ч. 2 ст. 1 Закону).

У пункті 17 Проміжного висновку Венеціанської комісії щодо Закону "Про очищення влади" (Закон "Про люстрацію") в Україні від 16 грудня 2014 року зазначено наступне. "Люстрація не є порушенням прав людини як таких, оскільки демократична держава вправі вимагати від державних службовців бути лояльними до конституційних принципів, на яких вона заснована. Тим не менш, для того, щоб поважати права людини, верховенство права і демократію, люстрація повинна забезпечити справедливий баланс між "захистом демократичного суспільства, з одного боку, та захисту прав індивідів з іншого". Іншими словами, люстраційні заходи повинні бути відповідними: вузькоспеціалізованими і "необхідним у демократичному суспільстві" для досягнення своїх законних цілей.

Опрос