Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно разведывательных органов Украины

Заключение к проекту закона Украины от 16.03.2015 № 2383
Дата рассмотрения: 19.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо розвідувальних органів України"

Законопроект спрямований на врегулювання питань застосування органами військового управління розвідки та військовими частинами розвідки Збройних Сил України технічних засобів розвідки та спеціальних технічних засобів, надання вищезазначеним органам права виступати замовниками виготовлення технічних засобів розвідки і спеціальних технічних засобів та визначення особливостей боротьби з міжнародними терористичними та іншими злочинними організаціями.

З цією метою у проекті пропонується внести зміни і доповнення до законів України "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про розвідувальні органи України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу".

Підтримуючи в цілому ідею законопроекту, Головне науково-експертне управління одночасно вважає за необхідне звернути увагу на таке.

1. Дещо сумнівною, на наш погляд, є пропозиція законопроекту встановити конкретний строк дії ухвали слідчого судді (не більше шести місяців), на підставі якої можуть бути проведені такі оперативно-розшукові заходи, як негласне обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, аудіо-, відеоконтроль особи, аудіо-, відеоконтроль місця, спостереження за особою, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, електронних інформаційних мереж та ін. (зміни до частини четвертої статті 8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність").

Така позиція обумовлена тим, що відповідно до вимог частини другої статті 8 цього Закону прийняття рішення про проведення оперативно-розшукових заходів, подання та розгляд відповідних клопотань, проведення оперативно-розшукових заходів, фіксація та використання їх результатів, проведення цих заходів до постановлення ухвали слідчого судді та інші питання їх проведення регулюються положеннями глави 21 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У свою чергу, у частині першій статті 249 КПК зазначається, що строк дії ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення відповідної негласної слідчої (розшукової) дії не може перевищувати двох місяці. Якщо слідчий, прокурор вважає, що проведення негласної слідчої (розшукової) дії слід продовжити, то слідчий за погодженням з прокурором або прокурор має право звернутися до слідчого судді з клопотанням про постановлення відповідної ухвали. Проте загальний строк, протягом якого в одному кримінальному провадженні може тривати проведення негласної слідчої (розшукової) дії, дозвіл на проведення якої дає слідчий суддя, не може перевищувати максимальні строки досудового розслідування, передбачені статтею 219 цього Кодексу (частини друга, четверта статті 249 КПК). При цьому максимальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

З огляду на зазначене вважаємо, що запропоновані у проекті зміни до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" мають бути узгоджені із вимогами КПК.

Опрос