Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 15 Закона Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" относительно сохранения льгот членам семей погибших

Заключение к проекту закона Украины от 13.03.2015 № 2371
Дата рассмотрения: 12.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (щодо збереження пільг членам сімей загиблих)" (N 2371 від 13.03.2015 р.)

У законопроекті пропонується відновити пільги щодо права на безкоштовний проїзд для членів сімей загиблих військовослужбовців, партизанів та інших осіб, на яких поширюється дія зазначеного закону, скасування яких з 1 червня 2015 року передбачено у Законі України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України". Крім цього, запропоновано виключити норму, відповідно до якої низка гарантованих цим законом пільг для зазначених вище категорій осіб з 1 липня 2015 року надаватиметься за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначену Кабінетом Міністрів України (станом на 01.01.2015 р. це - 1710 грн.).

Головне управління підтримує в цілому ініціативу забезпечення належного соціального захисту та покращення матеріального становища сімей, які втратили рідних при захисті країни. Водночас важливо звернути увагу на доцільність перегляду найближчим часом усього механізму забезпечення соціальними гарантіями з огляду на недоліки його функціонування. Перш за все, на нашу думку, визначення умов соціальної підтримки окремих категорій громадян необхідно здійснювати в рамках єдиного порядку із встановленням загальних критеріїв її надання, а не за окремими категоріями осіб без з'ясування їх реальних потреб. При цьому слід врахувати, що основною умовою побудови належної системи соціального захисту є встановлення об'єктивної величини основних соціальних стандартів: прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, пенсії і похідних від них розмірів дійсних доходів громадян, що значною мірою допоможе вирішувати людині питання життєзабезпечення самостійно, створити умови економії коштів на адміністративні заходи і бюджетні втрати при перерозподілі фінансування.

Законопроект вимагає певного техніко-юридичного доопрацювання. Зокрема, згідно з загальновизнаними правилами законодавчої техніки законопроекти про внесення змін до законів мають складатися з двох розділів або пунктів. У першому мають викладатися зміни до відповідного закону (чи законів), а у другому - термін набрання чинності законом та доручення, пов'язані із запровадженням відповідного закону в життя. Крім цього, у розділі III проекту Кабінету Міністрів України доручається у місячний строк з дня опублікування цього Закону внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність з цим Законом з метою виділення коштів необхідних для реалізації цього Закону. Однак це не узгоджується із статтею 90 Регламенту Верховної Ради України, відповідно до якої "якщо для реалізації положень поданого законопроекту після його прийняття необхідні зміни до інших законів, такі зміни мають викладатися в розділі "Перехідні положення" цього законопроекту або в одночасно внесеному його ініціатором окремому законопроекті. До законопроекту додається перелік законів та інших нормативних актів, прийняття або перегляд яких необхідно здійснити для реалізації положень законопроекту в разі його прийняття".

Звертаємо також увагу на необхідність дотримання вимог Регламенту Верховної Ради України та Бюджетного кодексу України щодо фінансово-економічного обґрунтування, оскільки, на нашу думку, його прийняття призведе до збільшення відповідних витрат бюджету на фінансування відновлення скасованих раніше пільг, хоча у Пояснювальній записці до проекту зазначається, що проект не потребує таких витрат.

Опрос