Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об установлении предельных торговых надбавок на отдельные группы товаров

Заключение к проекту закона Украины от 13.03.2015 № 2368
Дата рассмотрения: 14.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про встановлення граничних торговельних надбавок на окремі групи товарів" (реєстр. N 2368 від 13.03.2015 р.)

У законопроекті пропонується встановити: граничний рівень торговельної та постачальницько-збутової надбавки (націнки) реалізації товару кінцевому споживачеві незалежно від кількості його перепродажу в розмірі 15 % до оптової ціни вітчизняного виробника; на товар, що імпортується на митну територію України, - граничний рівень торговельної та постачальницько-збутової надбавки (націнки) у розмірі 15 % до митної вартості товару, визначеної відповідно до вимог Митного кодексу України. При цьому передбачається, що граничні торговельні надбавки (націнки) розповсюджуються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від організаційно-правової форми і форм власності, які реалізують наступні товари, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість: борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі; дизельне паливо і бензини моторні, що реалізуються через автозаправні станції; паливно-енергетичні ресурси (вугілля, вугільні брикети, паливо пічне побутове, гас освітлювальний, торф паливний кусковий, дрова, торф'яні брикети, газ скраплений), що відпускаються населенню для побутових потреб; дитяче харчування; продукція громадського харчування, що реалізується в дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах; лікарські засоби і вироби медичного призначення.

Крім того, законопроектом передбачаються зміни до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", відповідно до яких визначається, що державне регулювання цін здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "забезпечення реалізації конституційного права громадян України на достатній життєвий рівень. Досягнення мети передбачено шляхом встановлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання граничних рівнів торговельної надбавки (націнки)".

Головне управління, поділяючи стурбованість суб'єктів права законодавчої ініціативи щодо ситуації у сфері ціноутворення на товари, які мають істотну соціальну значущість, з приводу внесеної законодавчої пропозиції вважає доцільним зазначити таке.

В цілому не заперечуючи необхідності посилення ролі парламенту у визначенні засад державної цінової політики, водночас вважаємо за необхідне зауважити, що згідно з вимогами Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19). Виходячи з цього, є підстави вважати, що пропозиція встановити на законодавчому рівні торговельну та постачальницько-збутову надбавку (націнку), не повною мірою узгоджуються з вимогами Конституції України, за якою забезпечення проведення цінової політики покладається на Кабінет Міністрів України (п. 3 ч. 1 ст. 116).

Зазначене конституційне положення знайшло свій розвиток у Законі України "Про ціни і ціноутворення", який є базовим актом законодавства, що визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Зокрема, згідно зі статтею 5 цього Закону, забезпечення проведення державної цінової політики; здійснення державного регулювання цін; визначення повноважень органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін, якщо інше не визначено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; визначення переліку товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом, належить до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері ціноутворення.

Відповідного змісту положення містить стаття 13 цього Закону, згідно з яким державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.

Основи державної політики у ціновій сфері державного управління щодо стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції та розвитку аграрного ринку, а також забезпечення продовольчої безпеки населення визначені також Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України".

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос