Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 22 Закона Украины "О защите прав потребителей" (относительно возмещения морального (неимущественного) вреда)

Заключение к проекту закона Украины от 15.07.2015 № 2364а
Дата рассмотрения: 16.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону "Про внесення змін до статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди)" (реєстр. N 2364а від 15 липня 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя на засіданні 16 вересня 2015 року (протокол N 34) розглянув на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди) (реєстр. N 2364а від 15 липня 2015 року) (далі - Законопроект), поданий народним депутатом України Заставним Р. Й.

Згідно з Пояснювальною запискою Законопроект спрямований на вирішення проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах.

Для досягнення мети автором пропонується викласти частину другу статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів" в редакції, змістом якої передбачається відшкодування моральної шкоди споживачам незалежно від майнової шкоди.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

За Основним Законом України (стаття 1, частина четверта статті 42) Україна як соціальна, правова держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 10 листопада 2011 року N 15-рп держава сприяє забезпеченню споживання населенням якісних товарів (робіт, послуг), зростанню добробуту громадян та загального рівня довіри в суспільстві. Разом з тим споживачу, як правило, об'єктивно бракує знань, необхідних для здійснення правильного вибору товарів (робіт, послуг) із запропонованих на ринку, а також для оцінки договорів щодо їх придбання, які нерідко мають вид формуляра або іншу стандартну форму. Тому держава забезпечує особливий захист більш слабкого суб'єкта економічних відносин, а також фактичну, а не формальну рівність сторін у цивільно-правових відносинах (абзац четвертий пункту 3.2 мотивувальної частини).

Опрос