Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно запрещения выезда из Украины руководителям и владельцам банков, имеющих задолженность по договору банковского вклада (депозита)

Заключение к проекту закона Украины от 11.03.2015 № 2362
Дата рассмотрения: 24.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони виїзду з України керівникам та власникам банків, які мають заборгованість за договором банківського вкладу (депозиту)" (реєстр. N 2362 від 11.03.2015 р.)

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до законів України "Про порядок виїзду з України і виїзду в Україну громадян України", "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" розв'язати проблему невиконання банками зобов'язань щодо повернення вкладів фізичних і юридичних осіб.

З цією метою передбачається, зокрема, встановити, що громадянину України може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон якщо він займає посаду голови ради банку чи голови правління банку, або є власником чи кінцевим бенефіціаром банку, відносно якого набрало законної силу рішення суду щодо заборгованості за договором банківського вкладу (депозиту) на користь вкладника - до повного виконання зобов'язань банку згідно з рішенням суду (п. 2 розд. I проекту); виїзд з України іноземця або особи без громадянства, який займає посаду голови ради банку чи голови правління банку або є власником чи кінцевим бенефіціаром банку, відносно якого набрало законної силу рішення суду щодо заборгованості за договором банківського вкладу (депозиту) на користь вкладника, може бути за рішенням суду тимчасово відкладено до виконання зобов'язань банку перед фізичними та юридичними особами в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України (розд. II проекту).

В Пояснювальній записці до законопроекту необхідність його прийняття обумовлюється "необхідністю вжиття додаткових заходів стосовно покращення ситуації з поверненню банками депозитних вкладів вкладникам".

Розглянувши законопроект, Головне науково-експертне управління вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження і пропозиції.

1. На думку Головного управління, запропонований спосіб розв'язання проблеми "несвоєчасного повернення, неповернення банками вкладів (депозитів) своїх клієнтів" шляхом встановлення обмежень на виїзд з території України осіб, які займають посади голови ради банку, голови правління банку, або які є власниками банку чи кінцевими бенефіціаріями, виглядає сумнівним з точки зору відповідності чинному законодавству України. Такий висновок випливає, зокрема, зі змісту Закону України "Про банки та банківську діяльність", за яким відповідні правовідносини виникають між банком і клієнтом (фізичною або юридичною особою), у зв'язку з чим встановлення вказаних вище обмежень щодо відповідних осіб виглядає не зовсім коректним.

Такий підхід відображений і в Цивільному кодексі України, відповідно до якого юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Органи юридичної особи не тільки здійснюють управління, а й виступають у майновому обороті під її імені. Тобто дії органів визнаються діями самої юридичної особи. Якщо орган юридичної особи вчинив від її імені правочин, який знаходиться у межах його повноважень, тоді він створює, змінює чи припиняє відповідні цивільні права та обов'язки для неї. Той факт, що від імені юридичної особи виступають конкретні фізичні особи, не змінює самостійного характеру волі, поведінки і відповідальності юридичної особи за свої дії в цивільних правовідносинах. У разі ж порушення зобов'язань, вина юридичної особи є її власною, а не керівників органів управління, власників чи бенефіціаріїв.

Опрос