Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно дня фактической демобилизации

Заключение к проекту закона Украины от 15.07.2015 № 2355а
Дата рассмотрения: 28.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дня фактичної демобілізації"

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до частини першої статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначити "день фактичної мобілізації", тобто "день, коли особа, призвана на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнята на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, залишає військову частину із зазначенням у наказі командира (начальника) військової частини по стройовій частині про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини".

Крім того, шляхом внесення доповнень до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю пропонується надати працівнику сім днів для повернення після демобілізації на роботу, з якої його було призвано.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, вважає слушними спроби посилення соціального захисту працівників, яких було призвано на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, але щодо конкретних положень законопроекту вважає за доцільне висловити такі зауваження і пропозиції.

1. У законопроекті терміном "демобілізація" охоплюється поняття "звільнення з військової служби". На нашу думку це є помилкою. Звертаємо увагу, що демобілізація - це комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (див. статтю 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

Таким чином, звільнення військовослужбовців, що були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації - це лише один із заходів процесу демобілізації, причому не обов'язковий. Нагадаємо, що відповідно до Указів Президента України від 06.05.2015 N 254/2015 та від 12.06.2015 N 328/2015 вже було звільнено близько 40 тис. військовослужбовців, що були призвані у 2014 році на військову службу під час мобілізації, на особливий період, але демобілізація при цьому не оголошувалась і особливий період продовжує діяти.

Опрос