Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения субъектов хозяйствования, осуществляющих добычу газа природного)

Заключение к проекту закона Украины от 14.07.2015 № 2352а
Дата рассмотрения: 01.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування суб'єктів господарювання, що здійснюють видобування газу природного)"

У законопроекті шляхом внесення змін до Податкового кодексу України (далі - Кодекс) пропонується для суб'єктів господарювання, що здійснюють видобування газу природного внаслідок реалізації інвестиційних проектів після 1 січня 2016 року та сплачують податок на прибуток підприємств, запровадити додатково надбавку до цього податку, визначити порядок її обчислення, стягнення, сплати. Також проектом встановлюються нові розміри ставок рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в залежності від глибини видобутку та початку реалізації суб'єктами господарювання інвестиційних проектів з видобутку газу.

Прийняття законопроекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, сприятиме "нарощуванню обсягів природного газу власного видобутку та наповненню державного бюджету".

Головне управління, в цілому не заперечуючи можливості прийняття внесеного законопроекту, одночасно щодо його положень вважає за доцільне висловити такі зауваження.

1. Пропозиція щодо запровадження надбавки до податку на прибуток, платниками якої є суб'єкти господарювання, що здійснюють видобування газу природного внаслідок реалізації інвестиційних проектів, які після 1 січня 2016 року підготовлені і затверджені у порядку, визначеному Законом України "Про нафту і газ", та є платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за газ природний (крім газу природного, що відповідає умові, визначеній у п. 252.24 ст. 252 Кодексу, газу природного з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України та газу природного, видобутого під час виконання договорів про спільну діяльність), виглядає дещо дискусійною. Не дивлячись на певну стимулюючу, в плані залучення інвестицій у сферу газовидобування, зазначеної надбавки, вона все ж за своїм змістом є "квазі" податком, який, по-перше, не передбачений у визначеному у ст. ст. 9, 10 Кодексу вичерпному переліку загальнодержавних та місцевих податків і зборів (при цьому відповідні зміни не супроводжуються необхідним корегуванням назв розділу III Кодексу та його статей, які стосуються питань, пов'язаних зі сплатою виключно податку на прибуток підприємств, а не будь-яких інших видів податків, в тому числі у формі надбавок до податку на прибуток підприємств), а, по-друге, не виключає посилення фіскального тиску на платників податку та ускладнення процедури адміністрування податків (принаймні, необхідні розрахунки у супровідних до проекту документах, в тому числі в плані впливу на ціну природного газу, відсутні).

Опрос