Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О прекращении полномочий лиц, уполномоченных на исполнение функций государства, в связи с окончанием срока их полномочий

Заключение к проекту закона Украины от 14.07.2015 № 2349а
Дата рассмотрения: 31.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про припинення повноважень осіб, уповноважених на виконання функцій держави, у зв'язку з закінченням строку їх повноважень" (реєстр. N 2349а від 14.07.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект згідно з яким особи, уповноважені на виконання функцій держави, а саме Генеральний прокурор України, Голова Національного банку України, Голова Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, судді Конституційного Суду України, інші професійні судді, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голова, заступник Голови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, а також інші члени Вищої ради юстиції, члени Національного агентства з питань запобігання корупції, члени Центральної виборчої комісії, посадові та службові особи інших державних органів, які призначені (обрані) на посаду, повноваження яких не припинено в установленому законом порядку, з дня припинення їх повноважень відповідно до закону є такими, строк повноважень яких закінчився, і не допускаються до виконання обов'язків за посадою (стаття 1 проекту).

Крім того, відповідно до статті 2 проекту "будь-які рішення (вказівки, накази тощо), прийняті (надані) особою, визначеною статтею 1 цього Закону, з дня припинення її повноважень відповідно до закону, є незаконними і не підлягають виконанню".

Метою законопроекту є "вдосконалення механізму боротьби з політичною корупцією та запровадження механізму дотримання Конституції України припинення повноважень осіб, уповноважених на виконання функцій держави, у зв'язку з закінченням строку їх повноважень" (п. 2 Пояснювальної записки).

За результатами розгляду законопроекту Головне управління вважає за доцільне зазначити наступне.

1. Головне управління загалом погоджується з основною ідею проекту, яка полягає у тому, що посадові особи, які обрані (призначені) на посаду на певний термін, не можуть виконувати свої повноваження після закінчення строку, на який їх було обрано (призначено).

Однак реалізуючи цю ідею, необхідно враховувати важливе застереження: в окремих випадках виконання повноважень після закінчення строку все ж має дозволятись, якщо внаслідок припинення виконання цих повноважень може виникнути значна шкода для суспільства або державних інтересів України. Питання про те, чи можливе виникнення такої шкоди, має бути розглянуте спеціально щодо кожної окремої посади, стосовно якої передбачається встановити заборону на виконання обов'язків після закінчення строку, на який було обрано (призначено) відповідну посадову особу.

2. Необхідно відзначити певні недоліки поданого законопроекту, які не дозволяють оцінити його позитивно, зокрема:

Опрос