Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в законы Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" и "О комитетах Верховной Рады Украины" (о политической ответственности народных депутатов Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 05.03.2015 № 2331
Дата рассмотрения: 14.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Законів України "Про Регламент Верховної Ради України" та "Про комітети Верховної Ради України" (про політичну відповідальність народних депутатів України)" (до реєстр. N 2331 від 05.03.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, яким пропонуються зміни до Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) та Закону України "Про комітети Верховної Ради України" (далі - Закон), що встановлюють низку обмежень щодо позафракційних народних депутатів.

За результатами розгляду законопроекту Управління вважає за необхідне висловити наступні міркування:

1. Відповідно до змін, запропонованих до частини 3 статті 59 Регламенту "народні депутати, обрані за виборчими списками політичних партій, та народні депутати, висунуті політичною партією в одномандатних округах, які були виключені зі складу депутатської фракції партії, залишаються позафракційними та не можуть увійти до іншої депутатської фракції, групи чи утворити депутатську групу. Депутатська фракція, що виключила зі свого складу народного депутата, може повторно прийняти цього народного депутата до свого складу".

Прийняття цієї новели призведе до того, що народний депутат, який не є членом депутатських груп та фракцій, обмежується у правах у порівняні з іншими депутатами (наприклад, він не може претендувати на керівні посади у складі комітетів, оскільки їх формування відбувається за пропозиціями фракцій та груп). З огляду на це заборона на вступ позафракційних депутатів до складу депутатських фракцій та груп може розглядатись як встановлення додаткової залежності народних депутатів від політичних партій і певне обмеження вільного мандату народного депутата.

У зв'язку з наведеним звертаємо увагу, що у Висновку Венеціанської Комісії N 339/2005 від 13 червня 2005 р. щодо Закону України "Про внесення змін до Конституції України" від 8 грудня 2004 р. висловлювались застереження щодо впровадження елементів партійного мандату. Зокрема, відносно припису пункту 6 частини 2 статті 81 Конституції України зазначалось, що ця норма "також може мати наслідком ослаблення самої Верховної Ради через втручання у вільний і незалежний мандат депутатів, які відтепер не обов'язково слідуватимуть своїм переконанням для того, щоб зберегти членство в парламенті, прив'язка мандата народного депутата до членства в парламентській фракції також є несумісною з іншими конституційними положеннями, враховуючи те, що члени парламенту повинні представляти народ, а не свої партії" (п. 12 підрозділу А Розділу II).

2. У новій редакції частини 5 статті 84 Регламенту пропонується передбачити, що вищевказані депутати "виключаються із членів комітету та припиняють перебування на посадах голови, першого заступника, заступника голови та секретаря комітету в порядку, визначеному Законом України "Про комітети Верховної Ради України" та цим Регламентом".

У зв'язку з наведеним вважаємо за необхідне зазначити, що склад комітетів парламенту формується на пропорційній основі за пропозиціями депутатських фракцій та груп. Тому припинення членства у складі депутатської фракції може бути підставою для автоматичного припинення повноважень на керівних посадах у комітетах Верховної Ради України.

Опрос