Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно аспектов применения залога в случаях применения содержания под стражей)

Заключение к проекту закона Украины от 09.07.2015 № 2324а-2
Дата рассмотрения: 02.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо аспектів застосування застави в випадках застосування тримання під вартою) (реєстр. N 2324а-2 від 09 липня 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 02 вересня 2015 року (протокол N 31) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо аспектів застосування застави в випадках застосування тримання під вартою) (реєстр. N 2324а-2 від 09 липня 2015 року) (далі - Законопроект), поданий народним депутатом України Геращенком А. Ю.

Згідно з пояснювальною запискою до Законопроекту він розроблений з метою розширення дії частини п'ятої статті 176 Кримінального процесуального кодексу України на злочини у сфері службової діяльності посадових осіб, проти миру, безпеки людства, та деякі зміни положень статті 182 Кримінального процесуального кодексу України.

Ухвалення запропонованих законопроектом змін зобов'язує слідчого суддю застосовувати запобіжний захід тримання під вартою на деякі злочини у сфери службової діяльності посадових осіб, злочини проти миру, безпеки людства. Таким чином унеможливлюється використання доходів, отриманих злочинним шляхом в якості судової застави та водночас зменшується можливий вплив на слідство підозрюваної особи, за яку була сплачена така застава.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

У Конституції України визначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8), людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (стаття 3), кожній людині гарантується право на свободу та особисту недоторканість (стаття 29), особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (стаття 62).

Разом з тим, Конституція України передбачає можливість тримання під вартою лише за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом (частина друга статті 29).

Зазначене положення Основного Закону відповідає статті 5 Конвенції про захист прав людини та основних свобод 1950 року, якою передбачена можливість застосування запобіжного заходу у вигляді арешту або затримання особи, зокрема з метою запобігання вчиненню особою правопорушення чи її втечі після його вчинення.

Опрос