Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно применения мер пресечения к лицам, подозреваемым в совершении отдельных преступлений

Заключение к проекту закона Украины от 09.07.2015 № 2324а
Дата рассмотрения: 02.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо застосування запобіжних заходів до осіб, які підозрюються у вчиненні окремих злочинів (реєстр. N 2324а від 09 липня 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 02 вересня 2015 року (протокол N 31) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо застосування запобіжних заходів до осіб, які підозрюються у вчиненні окремих злочинів (реєстр. N 2324а від 09 липня 2015 року) (далі - Законопроект), поданий народним депутатом України Артеменком А. В.

Згідно з пояснювальною запискою до Законопроекту він розроблений з метою скасування можливості застосування запобіжних заходів у вигляді застави, домашнього арешту, особистого зобов'язання, особистої поруки до службових осіб, яких було затримано на місці злочину та у службових приміщеннях, в яких було знайдено докази провокації та/або отримання хабара, а також службових осіб, які своїми діями створили можливість процвітання хабарництва в органах державної влади та місцевого самоврядування.

Законопроектом пропонується встановлення обставин, які виключають можливість обрання будь-яких запобіжних заходів, окрім як тримання під вартою, до службових осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених частинами другою, третьою, четвертою статті 189, статтями 365, 368, 3682, 3692, 370, 375, 3761 Кримінального кодексу України.

Таким чином, запропонованими змінами передбачається, що запобіжні заходи у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави не можуть бути застосовані до службових осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні корупційних злочинів.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

У Конституції України визначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8), людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (стаття 3), кожній людині гарантується право на свободу та особисту недоторканість (стаття 29), особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (стаття 62).

Разом з тим, Конституція України передбачає можливість тримання під вартою лише за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом (частина друга статті 29).

Опрос