Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно децентрализации в сфере земельных отношений

Заключение к проекту закона Украины от 05.03.2015 № 2322
Дата рассмотрения: 23.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації в сфері земельних відносин" (реєстр. N 2322 від 05.03.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", згідно з якими сільським, селищним, міським радам надається право розпоряджатися землями за межами населених пунктів, уточнюється визначення складу земель державної власності та повноваження у даній сфері органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Проаналізувавши законопроект, Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

Запропоноване у проекті вилучення з ЗК України (ст. ст. 12, 83) формулювань, які визначають територіальні межі повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, не узгоджується із усталеною практикою законотворення, згідно з якою у відповідних випадках повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування визначаються з прив'язкою до певних територій. Це пояснюється тим, що територія, на яку поширюються повноваження відповідних органів публічної влади, є однією з основних ознак відповідних органів. Зокрема, у Земельному кодексі України наголошується, що "до повноважень обласних рад у галузі земельних відносин на території області належить," (ст. 8), "до повноважень Київської та Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить," (ст. 9), "до повноважень районних рад у галузі земельних відносин на території району належить," (ст. 10). З реалізацією на певній територій пов'язується визначення повноважень сільських, селищних, міських рад у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема, за цим Законом "сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування" (ст. 10). Під територіальною громадою Закон розуміє "жителів, об'єднаних постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр". З огляду на сказане, проект має бути узгоджений із чинним законодавством у визначенні територіальних меж діяльності сільських, селищних, міських рад у сфері земельних відносин.

У проекті слід врахувати, що повноваження "центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів" визначаються не тільки у ст. 122 ЗК України, з якої положення, що ці повноваження визначають, пропонується вилучити, а й у абз. "є-1" ст. 15-1 ЗК України.

Опрос