Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" относительно необходимости соблюдения принципа равноправия судей Конституционного Суда Украины

Заключение к проекту закона Украины от 08.07.2015 № 2318а
Дата рассмотрения: 14.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо необхідності дотримання принципу рівноправності суддів Конституційного Суду України"

Законопроект, як це зазначено у Пояснювальній записці до нього, спрямований на удосконалення законодавства задля забезпечення дотримання принципу рівноправності суддів Конституційного Суду України. Для досягнення цієї мети пропонується внести зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон) передбачивши, що до стажу роботи, який дає судді Конституційного Суду України право на щомісячну доплату за вислугу років, право на додаткову оплачувану відпустку, а також право на збільшення розміру довічного грошового утримання зараховується стаж іншої практичної, наукової, педагогічної роботи за фахом, стаж державної служби.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що недотримання принципу рівноправності суддів Конституційного Суду України, полягає у тому, що розмір суддівської винагороди суддів Конституційного Суду України, які призначені суддями вперше, значно нижчий від суддівської винагороди суддів, які раніше працювали суддями. Однак таке твердження, на наш погляд, є дещо хибним, оскільки зазначений вище принцип має зовсім інше змістовне навантаження.

Так, принцип рівноправності суддів означає відсутність під час розгляду конкретних справ якихось переваг у будь-кого з суддів Конституційного Суду України, включаючи і Голову Конституційного Суду. Зміст цього принципу розкривається також і через те, що кожен суддя має один голос і рівне право його використання при виконанні своїх суддівських обов'язків. Головуючий на засіданні Колегії суддів, на засіданні, пленарному засіданні не має права обмежувати суддів у можливості задавати запитання учасникам засідань, знімати поставлені суддями запитання, коментувати висловлювання та запитання суддів, учасників засідання. Судді Конституційного Суду України під час засідань повинні утримуватись від коментарів та реплік, від втручання у дії головуючого.

Зважаючи на вищевикладене, при підготовці законопроекту слід приділяти більшу увагу теоретичному обґрунтуванню запропонованих змін.

Опрос