Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины о недрах (относительно урегулирования отношений между угледобывающими предприятиями различных форм собственности)

Заключение к проекту закона Украины от 04.03.2015 № 2310
Дата рассмотрения: 15.07.2015 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи розглянув доопрацьований законопроект про внесення змін до Кодексу України про надра (щодо врегулювання відносин між вуглевидобувними підприємствами різних форм власності, реєстр. N 2310), поданий народними депутатами України Березою Ю. М., Гузем І. В., Бондарем М. Л., Чорновол Т. М., Левусом А. М., Висоцьким С. В., Солярем В. М., Луценком І. В., Войціцькою В. М., Соболєвим Є. В., Величковичем М. Р., Макар'яном Д. Б., Ліньком Д. В., Пастухом Т. Т.

Метою законопроекту визначено приведення у відповідність до Конституції України норм статті 15 Кодексу України про надра, обмеження співпраці між державними та приватними вугледобувними підприємствами, які видобувають вугілля в межах одного родовища, поля чи ділянки шахти шляхом обмеження строку користування надрами з метою видобування вугілля для суб'єктів господарювання з часткою недержавної форми власності більше 50 відсотків, які використовують або планують використовувати ділянку надр, що знаходиться в межах родовища, шахти, ділянки шахти, поля шахти, їх технічних меж, пласта, блоку, площі та перебуває в користуванні державного вугледобувного підприємства або господарського товариства, у статутному капіталі якого частка держави перевищує 50 відсотків.

До законопроекту можна висловити ряд зауважень.

Запропоноване законопроектом короткострокове користування надрами (1 рік) може призвести до згортання робіт з надрокористування, оскільки на практиці вони потребують тривалого часу, довготривалих попередніх погоджень і значних інвестицій. Термін користування надрами має відповідати строку дії відповідного спеціального дозволу на користування надрами і не обмежуватися 15 роками. Таке обмеження може призвести до правової невизначеності у питанні користування надрами та невідповідності положень законодавчих актів. Зокрема, згідно із статтею 17 Закону України "Про нафту і газ" спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами надається для видобутку нафти і газу (промислової розробки родовищ) на суші - не більш як на 20 років, на континентальному шельфі та у межах виключної (морської) економічної зони України - не більш як на 30 років, а для спорудження та експлуатації підземних сховищ нафти чи газу - не більш як на 50 років.

Положення щодо надання надр для суб'єктів господарювання з часткою недержавної форми власності більше 50 відсотків, лише у короткострокове користування не відповідає вимогам статей 25 - 27, 35 Господарського кодексу України щодо обмеження монополізму і захисту суб'єктів господарювання і споживачів від недобросовісної конкуренції.

Опрос