Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Уголовный кодекс Украины относительно ответственности за нарушение законодательства, связанное с хищением природного газа

Заключение к проекту закона Украины от 04.03.2015 № 2309
Дата рассмотрения: 21.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення законодавства, пов'язане з розкраданням природного газу"

З метою встановлення кримінальної відповідальності за розкрадання природного газу законопроектом пропонується доповнити чинний Кримінальний кодекс України (далі - КК) статтею 188-2 "Викрадення природного газу".

Головне науково-експертне управління поділяє стурбованість суб'єкта права законодавчої ініціативи збільшенням випадків незаконного відбору та споживання одного з найважливіших природних ресурсів - природного газу. Але конкретні положення запропонованого проекту викликають серйозні зауваження, зміст яких зводиться до наступного.

1. Запропонована конструкція частини 1 статті 188-2 КК (в редакції проекту) викликає сумніви. Адже відбір природного газу без наявності договору на його постачання вже сам по собі є "викраденням" - заволодінням чужим майном шляхом крадіжки. З огляду на це незрозумілою є пропозиція повторно криміналізувати у вигляді окремої статті КК ті діяння, які фактично уже криміналізовані чинними положеннями Кодексу.

Проектом пропонується встановити кримінальну відповідальність за викрадення природного газу. У разі реалізації такої законодавчої пропозиції будь-яке викрадення природного газу буде кваліфікуватись за статтею 188-2 КК і уже не може бути кваліфіковане, наприклад, як крадіжка за статтею 185 КК. Але якщо викрадення електричної чи теплової енергії здійснюється в основному для побутових потреб і рідко набуває великих розмірів, то викрадення природного газу досить часто може бути вчинене і у великих, і в особливо великих розмірах. На даний час таке викрадення найчастіше кваліфікується за частиною 4 або частиною 5 статті 185 КК і карається тривалими строками позбавлення волі (від п'яти до восьми та від семи до дванадцяти років позбавлення волі відповідно). Відтак очевидно, що проектом за діяння такого ж роду фактично пропонується аналогічне покарання (адже частина 4 пропонованої проектом статті 188-2 передбачає позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років), що на нашу думку, є нераціональним. Адже спеціальна норма виникає через прагнення диференціювати кримінальну відповідальність, виділяючи із діянь, передбачених загальною нормою, ті, які заслуговують на більш сувору або більш м'яку відповідальність порівняно із загальною нормою, а не для того, щоб передбачити у спеціальній нормі такі ж покарання, як і у загальній нормі.

2. Крім того, у проекті пропонується передбачити кримінальну відповідальність за самовільне споживання природного газу з навмисно пошкодженими приладами обліку або поза охопленням приладами обліку чи у будь-який інший спосіб. Відтак будь-яке несанкціоноване споживання природного газу на суму, яка визнається значною відповідно до примітки до статті 188-2 КК (понад 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у даний час - понад 60900 гривень), стає злочином незалежно від причин та мотивів такого діяння. За таких умов кримінально караними можуть виявитись, наприклад, дії з несанкціонованого споживання газу з метою забезпечити споживачів теплом в зимовий період (особливо у сучасних економічних та політичних умовах), коли температура є екстремально низькою і припинення опалення може створити загрозу для життя чи здоров'я людей. Проте очевидно, що такі випадки не можуть розглядатись як злочини і не повинні підпадати під дію норм КК. А оскільки запропоновані проектом формулювання охоплюють як випадки, які можна визнати злочинними діями, так і випадки, коли кваліфікація певних дій як злочинів була б несправедливою, Головне управління не вважає за можливе підтримати прийняття законопроекту у запропонованому вигляді.

Опрос