Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О высшем образовании" относительно формирования штатного расписания высших учебных заведений

Заключение к проекту закона Украины от 03.07.2015 № 2281а
Дата рассмотрения: 16.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо формування штатного розпису вищих навчальних закладів" (реєстр. N 2281а від 03.07.2015 р.)

У законопроекті шляхом внесення відповідних змін до Закону України "Про вищу освіту" пропонується надати Кабінету Міністрів України право встановлювати "нормативи чисельності осіб, які навчаються, на одну посаду науково-педагогічного працівника у вищих навчальних закладах (крім дослідницьких університетів) державної форми власності" (зміни до статті 12), які використовуватимуться "при формуванні штатного розпису вищих навчальних закладів (крім дослідницьких університетів) державної форми власності", а також дозволити вищим навчальним закладам "при зменшенні чисельності осіб, які навчаються, за кожною освітньою програмою у межах 30 відсотків від їх чисельності, визначеної на початок навчання за цією програмою" не скорочувати штатну чисельність науково-педагогічних працівників (зміни до статті 32).

В Пояснювальній записці в обґрунтування необхідності прийняття цього Закону зазначається, що метою його прийняття є "вдосконалення чинного законодавства, яким регулюються суспільні відносини у сфері вищої освіти, щодо законодавчого встановлення права вищих навчальних закладів державної форми власності не здійснювати скорочення існуючого штатного розпису та звільнення висококваліфікованих науково-педагогічних працівників при зменшенні чисельності осіб, які навчаються, за кожною освітньою програмою у межах 30 відсотків від їх чисельності, визначеної на початок навчання за цією програмою" (п. 3).

Головне науково-експертне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту такі зауваження і пропозиції.

1. Виходячи зі змісту частини 2 статті 19 Конституції України, згідно з якою "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України". Головне управління в цілому підтримує пропозицію щодо доповнення частини 2 статті 12 Закону України "Про вищу освіту" пунктом 10, яким Кабінет Міністрів України уповноважується встановлювати "нормативи чисельності осіб, які навчаються, на одну посаду науково-педагогічного працівника у вищих навчальних закладах (крім дослідницьких університетів) державної форми власності". Адже нині це питання регулюється на підзаконному рівні чинною постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 р. N 1134 "Про затвердження нормативів чисельності студентів (курсантів), аспірантів (ад'юнктів), докторантів, здобувачів наукового ступеня кандидата наук, слухачів, інтернів, клінічних ординаторів на одну штатну посаду науково-педагогічного працівника у вищих навчальних закладах III і IV рівня акредитації та вищих навчальних закладах післядипломної освіти державної форми власності".

Однак, з метою уникнення суб'єктивного підходу при вирішенні відповідних питань з боку Кабінету Міністрів України, вважаємо, що основні вимоги щодо цих нормативів мають визначатися у законі, залежно від рівня вищого навчального закладу.

Крім того, Пояснювальна записка до законопроекту не містить обґрунтування, чому запропонована норма не поширюється на "дослідницькі університети".

Опрос