Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" (относительно уплаты предприятиями единого социального взноса по месту их расположения)

Заключение к проекту закона Украины от 03.03.2015 № 2281
Дата рассмотрения: 25.08.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо сплати підприємствами внеску за місцем їх розташування)" (N 2281 від 03.03.2015 р.)

У законопроекті пропонується зобов'язати юридичні особи сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місцем розташування виробничих потужностей (на сьогодні передбачено подання звітності та сплата єдиного внеску за основним місцем обліку платника). Необхідність зазначених змін обґрунтовується у Пояснювальній записці до проекту тим, що з їх допомогою "надається можливість юридичним особам сплачувати єдиний соціальний внесок за місцем проведення діяльності, що надасть змогу збільшити забезпечення виплати пенсій у населених пунктах, де вони розташовані, за рахунок цих коштів, у тому числі особам, які працюють на зазначених виробничих потужностях".

Розглянувши проект, Головне вважає за доцільне висловити щодо його змісту таке.

1. Насамперед слід звернути увагу на те, що запропонована у проекті зміна місця сплати єдиного внеску не впливатиме на фінансування виплат пенсій у окремих населених пунктах, оскільки їх розмір залежить від тривалості страхового стажу та розміру сплачених страхових внесків, а механізм їх фінансування не залежить від обсягів сплаченого єдиного внеску в розрізі окремих населених пунктів. Це пояснюється тим, що зазначений збір згідно з його визначенням у статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є консолідованим страховим внеском, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Отже наслідком реалізації запропонованих змін буде лише ускладнення порядку обліку, розрахунку та сплати вказаного внеску, що негативно позначиться на умовах ведення господарської діяльності.

2. Звертаємо увагу на некоректне формулювання пропозиції щодо сплати єдиного внеску "за місцем розташування їх виробничих потужностей" в умовах відсутності законодавчого визначення змісту цього терміну, а також на те, що у назві законопроекту йдеться про сплату підприємствами єдиного внеску за місцем їх розташування, а не за місцем розташування їх виробничих потужностей. Слід також зазначити, що запропоновані визначення місця сплати єдиного внеску за місцем розташування виробничих потужностей не є предметом регулювання статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", до якої пропонується внести зміни, оскільки у зазначеній статті визначається перелік платників єдиного внеску. Водночас положення, відповідно до якого платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати єдиний внесок до органу доходів і зборів за основним місцем обліку передбачено у пункті 4 частини 2 статті 6 цього Закону.

Пункт 1 частини 2 розділу "Прикінцеві положення" проекту, відповідно до якого "закон набирає чинності з моменту його прийняття" не узгоджується із вимогами статті 94 Конституції України, згідно з якою "закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування".

Опрос