Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О высшем образовании" относительно Национального агентства по обеспечению качества высшего образования

Заключение к проекту закона Украины от 15.07.2015 № 2280а-1
Дата рассмотрения: 16.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти" (реєстр. N 2280а-1 від 15.07.2015 р.)

У законопроекті пропонується шляхом внесення відповідних змін та доповнень до статей 17 та 19 Закону України "Про вищу освіту" унормувати деякі питання організації та діяльності Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (далі - Національне агентство). Так, проектом передбачається визначити статус Національного агентства як юридичної особи публічного права, змінити порядок формування складу Національного агентства за квотою Національної академії наук України та національних галузевих академій наук та встановити ряд обмежень до кандидатів при їх обранні до складу Національного агентства. Зокрема, заборонити входити до складу Національного агентства особі яка: за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена; має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку; відповідно до вироку суду позбавлена права обіймати відповідні посади; за рішенням суду була визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення - протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили; піддавалася адміністративному стягненню за корупційне правопорушення - протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили, підпадає під дію частин 3 та 4 статті 1 Закону України "Про очищення влади" та відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону "Про очищення влади" тощо.

Як зазначається у Пояснювальній записці, "метою розробки зазначеного проекту Закону є удосконалення правових умов для забезпечення формування на засадах виборності незалежного складу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, що формуватиме в Україні нові механізми і стандарти забезпечення якості вищої освіти" (п. 2).

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, звертає увагу, що більшість його положень відтворює за змістом приписи проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти" (N 2280а від 03.07.2015 року), який знаходиться на розгляді Верховної Ради України і на який Головне управління вже надало висновок. Тому, вважаємо за необхідне частково повторити зауваження і пропозиції до нього та висловити нові.

1. На думку управління, передбачена у законопроекті заборона входити до складу Національного агентства особі, яка "за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена", є загальним правилом, яке навряд чи потрібно повторювати у всіх законах.

Вбачається також зайвим положення законопроекту, яке забороняє входити до складу Національного агентства особі, яка "відповідно до вироку суду позбавлена права обіймати відповідні посади". Адже правові передумови застосування такої заборони за вироком суду передбачені у відповідних положеннях Кримінального кодексу України.

У проекті пропонується заборонити входити до складу Національного агентства особам, які підпадають під дію частин 3 та 4 ст. 1 Закону України "Про очищення влади" та відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади" (абз. 8, 9 пп. 2 п. 2 Розділу І проекту). На думку Головного управління, зазначені заборони не узгоджуються з призначенням Закону України "Про очищення влади", згідно з яким "очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (далі - посади) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 1)". А Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти не є ні органом державної влади ні органом місцевого самоврядування.

Опрос