Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об особенностях приватизации имущества в агропромышленном комплексе" (относительно обеспечения прав работников приватизируемых совхозов на земельные доли (паи)

Заключение к проекту закона Украины от 03.07.2015 № 2279а
Дата рассмотрения: 02.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" (щодо забезпечення прав працівників радгоспів, що приватизуються, на земельні частки (паї)" (реєстр. N 2279а від 03.07.2015 р.)

У проекті пропонується доповнити статтю 5 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" (у подальшому - Закон) новою частиною, згідно з якою "сільськогосподарські угіддя, що належать радгоспам та іншим сільськогосподарським підприємствам, включаючи багаторічні насадження, не входять до вартості майна, що приватизується, а підлягають розпаюванню". Крім цього, стаття 6 названого Закону також доповнюється новою частиною, у якій визначаються особи, яким надається право на земельну ділянку (пай), що належали відповідним сільськогосподарським підприємствам, та те, що порядок розпаювання таких сільськогосподарських угідь визначається Кабінетом Міністрів України. Метою законопроекту відповідно до Пояснювальної записки до нього є, зокрема, "сприяння подальшому реформуванню державних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями" та створення на їх основі суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. Вважаємо, за доцільне звернути увагу на те, що приватизація майна сільськогосподарських підприємств без сільськогосподарських угідь, що їм належать (зміни до статті 5 Закону), ставить під сумнів доцільність їх приватизації шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства та акціонерні товариства, як це передбачено у частині 1 цієї статті. Це пояснюється тим, що за таких умов новоутворені юридичні особи не матимуть земельних ділянок, на яких вони зможуть вести сільськогосподарську діяльність. Отже внесення зазначених змін до цієї статті має, на нашу думку, супроводжуватися відповідним корегуванням способів приватизації.

2. Що стосується змін до статті 6 Закону України, то вони, на нашу думку. мають бути узгоджені із відповідними положеннями ЗК України, зокрема, із статтею 25 "Приватизація земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій", у якій детально визначений порядок приватизації вказаних земель. Відповідного узгодження потребує перелік осіб, які мають право на частину земельної ділянки (пай), який визначений у статті 3 Закону (яка згадується у змінах до статті 6), з відповідним переліком у частині 1 статті 25 ЗК України. Крім цього, надання у змінах до статті 6 Закону Кабінетом Міністрів України права визначати порядок розпаювання відповідних сільськогосподарських угідь не узгоджується з статтею 25 ЗК України, у якій особливості (наприклад, порядок обчислення розміру паю, склад сільськогосподарських угідь, які підлягають розпаюванню тощо) розпаювання визначені на законодавчому рівні.

Опрос