Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" относительно условий назначения пенсий в связи с потерей кормильца

Заключение к проекту закона Украины от 03.07.2015 № 2272а
Дата рассмотрения: 06.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо умов призначення пенсій у зв'язку з втратою годувальника" (N 2272а від 03.07.2015 р.)

У законопроекті шляхом внесення змін до частини 2 статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у подальшому - Закон) пропонується розширити перелік осіб, які мають право на призначення пенсії по інвалідності незалежно від наявності у них страхового стажу, за рахунок включення до нього громадян, інвалідність яких настала у зв'язку з виконанням державних чи громадських обов'язків, з виконанням дій по рятуванню життя інших осіб, охороні приватної, комунальної або державної власності, громадського порядку, участю у зборах, мітингах, походах та демонстраціях, порядок проведення яких визначений Конституцією та законами України. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, "слугуватиме підвищенню авторитету держави та вихованню громадської свідомості і патріотизму".

Головне управління, розглянувши законодавчу пропозицію, вважає за доцільне висловити щодо її змісту наступне.

1. Насамперед, слід звернути увагу на те, що назва законопроекту не повною мірою відповідає його змісту, оскільки у змінах до частини 2 статті 32 Закону йдеться про призначення зазначеним особам пенсії по інвалідності незалежно від наявності страхового стажу, і лише через посилання на згадану частину у частині 1 статті 36 Закону (зміни до якої у проекті не вносяться) стосуються призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника - особи, зазначеної у частині 2 статті 32 Закону. Крім цього, оскільки згідно з проектом зміни пропонується внести лише до однієї статті Закону, це має бути відповідним чином відображено у його назві.

2. Вважаємо, що перелік осіб, на яких пропонується поширити дію частини 1 статті 32 Закону, має бути певним чином уточнений. Зокрема, йдеться про доцільність її поширення на осіб, інвалідність яких настала у зв'язку з виконанням дій по охороні власної приватної власності, та участю у зборах, мітингах та інших масових заходів, які не були заборонені відповідно до законів України, але інвалідність, яку отримали вказані особи при їх проведенні, пов'язана з скоєнням ними певних правопорушень. Крім цього, реалізація зазначеної законодавчої пропозиції вимагатиме встановлення порядку визначення осіб, які матимуть право на призначення пенсій за відсутності у них наявного страхового стажу та які стали інвалідами у зв'язку з зазначеними обставинами.

3. Звертаємо увагу на те, що посилання у пункті 2 розділу II "Прикінцеві положення" проекту про призначення пенсій "за правилами Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не узгоджується із вимогами статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає, що коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням визначаються виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Опрос