Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (в сферах теплоснабжения и жилищно-коммунальных услуг)

Заключение к проекту закона Украины от 28.02.2015 № 2262
Дата рассмотрения: 02.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (у сферах теплопостачання та житлово-комунальних послуг)" (реєстр. N 2262 від 28.02.2015 р.)

У законопроекті пропонуються зміни до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про теплопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", якими передбачається на законодавчому рівні встановити унеможливлення встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні нижче економічно обгрунтованих витрат.

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "виконання заходів, визначених ключовою подією 8 програми (Матриці) стратегічних та інституційних реформ у рамках проекту "Друга програмна позика на політику розвитку", забезпечення беззбиткового функціонування суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання та житлово-комунальних послуг, створення умов для залучення інвестицій у розвиток та технічне оновлення систем теплопостачання, своєчасне та в повному обсязі виконання боргових зобов'язань з погашення та обслуговування позики, зокрема, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями".

Головне управління, поділяючи стурбованість суб'єкта права законодавчої ініціативи щодо актуальності проблем забезпечення ефективного та беззбиткового функціонування підприємств житлово-комунального господарства, отримання інвестицій, зокрема міжнародних фінансових організацій, своєчасного та в повному обсязі виконання боргових зобов'язань з погашення та обслуговування позики, здійснення модернізації та реконструкції підприємств, у той же час, проаналізувавши законопроект в межах відведеного часу, з приводу його положень вважає за доцільне звернути увагу на таке.

У супровідних до проекту документах при обґрунтуванні необхідності державного регулювання відповідної сфери відносин йдеться про "відсутність необхідності компенсації різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги у разі їх встановлення нижче економічно обгрунтованого рівня, що сприятиме раціональному плануванню державного та місцевих бюджетів", "встановлення економічно обгрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги. Підвищення рівня якості послуг у сфері теплопостачання, житлово-комунальній сфері". Водночас у цих документах немає жодної інформації про зміну механізму субсидування, що об'єктивно постане у разі прийняття законопроекту і, відповідним чином, потребуватиме корегування показників бюджету, в тому числі поточного року, оскільки Закон, проект якого розглядається, набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (розділ II проекту). Крім того, у супровідних до проекту документах відсутня інформація про нові підходи до тарифоутворення у сфері житлово-комунальних послуг для населення, їх здешевлення для окремих категорій громадян (наприклад, перехід до адресних субсидій безпосереднім споживачам відповідних послуг тощо). У зв'язку з цим некоректними виглядають положення Пояснювальної записки до проекту, за якими "впровадження проекту Закону не потребує додаткових матеріальних і фінансових витрат з державного бюджету" (п. 4). Принагідно звертаємо увагу на те, що до проекту, всупереч вимогам ст. 27 Бюджетного кодексу України та ст. 91 Регламенту Верховної Ради України, не надано належне фінансово-економічне обгрунтування (включаючи відповідні розрахунки).

Звертаємо також увагу на можливість, в умовах загострення фінансово-економічної кризи та з метою запобігання збільшення соціальної напруги в суспільстві, поетапного приведення тарифів на житлово-комунальні послуги для потреб населення до економічно обгрунтованого рівня.

Опрос