Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О невозможности проведения выборов депутатов Верховной Рады Автономной Республики Крым, местных советов и сельских, поселковых, городских голов на части территории Украины в связи с вооруженной агрессией Российской Федерации против Украины

Заключение к проекту закона Украины от 03.07.2015 № 2258а
Дата рассмотрения: 15.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про неможливість проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на частині території України у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України" (реєстр. N 2258а від 03.07.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, який визначає населені пункти та адміністративно-територіальні одиниці, де місцеві вибори не проводяться у зв'язку із тимчасовою окупацією відповідних територій або функціонуванням військово-цивільних адміністрацій, або розташуванням населених пунктів на лінії зіткнення.

За результатами розгляду законопроекту Управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Проведення місцевих виборів на тимчасово окупованих територіях та на територіях, де відбуваються бойові дії, вочевидь є неможливим. Тому законодавче врегулювання питання щодо непроведення місцевих виборів на цих територіях є цілком обґрунтованим і створить правові передумови для прийняття Верховною Радою України відповідного рішення під час призначення місцевих виборів на території України.

2. Разом з тим, до поданого законопроекту може бути висловлена низка зауважень.

2.1. У статті 1 проекту встановлено, що "тимчасово, до настання обставин, визначених у частині першій статті 5 цього Закону, вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад та міських, селищних, сільських голів не проводяться на тимчасово окупованій території України відповідно до статей 1, 3 та 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Наведений припис, на наш погляд, потребує корегування, адже посилання на відповідні статті Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" у даному контексті недоречні. Наприклад, у статті 1 згаданого Закону зазначено: "тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України"; у статті 3 до тимчасово окупованої території віднесено внутрішні води, територіальне море, повітряний простір (п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 3 згаданого Закону) де очевидно вибори проводитись не можуть.

У кращому випадку, у проекті може бути зроблено посилання на частину 5 статті 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", де передбачено, що "на тимчасово окупованій території вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, місцевий референдум не проводяться".

Опрос