Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об обеспечении права на свободу совести в воинских формированиях Украины

Заключение к проекту закона Украины от 26.02.2015 № 2249
Дата рассмотрения: 22.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про забезпечення права на свободу совісті у військових формуваннях України"

Метою законопроекту є запровадження в Україні інституту "священнослужителів у війську", визначення основних засад державної політики у сфері релігії у війську, права військовослужбовців у сфері релігії та їх реалізація з огляду на специфіку військової служби, а також права, обов'язки, порядок підготовки та перебування у військовій частині священнослужителів.

На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, запровадження праці священнослужителів на основі трудового договору на рівні роти (чи прирівняного за своєю чисельністю і/або місцем в організаційно-штатній структурі військового з'єднання, об'єднання, частини, підрозділу) дозволить дотримувати конституційний принцип відокремлення держави від церкви. При цьому священнослужителі у війську не будуть входити до штату військового формування та їм не будуть присвоюватись військові звання.

Передбачається, що священнослужителі у війську матимуть обов'язок дотримуватись засад прийнятої у державі політики гуманітарної підготовки у війську (гуманітарна підготовка буде включена до програми підготовки священнослужителів), проте одночасно священики матимуть дорадчий голос при формуванні гуманітарної підготовки як на державному рівні, так і на рівні військової частини (підрозділу).

Матеріальне, у тому числі грошове, забезпечення священнослужителя у війську має здійснюватись відповідно до законодавства про працю, а під час перебування у розташуванні військового підрозділу (військової частини) священнослужителі будуть забезпечуватись харчуванням, місцем для сну, для проведення та підготовки до проведення релігійної діяльності і обрядів, зберігання обрядових та релігійних предметів тощо відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Крім того, у законопроекті пропонується надавати статус ветерана війни священнослужителю, який проводив релігійну діяльність у зоні бойових дій/АТО, для чого законопроектом передбачено внесення відповідних доповнень до статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, вважає, що ідея задоволення релігійних потреб віруючих військовослужбовців є складною і суперечливою, проте вкрай необхідною у виховній роботі та морально-психологічній підготовці Збройних Сил та інших військових формувань України, а також правоохоронних органів. Разом з тим, звертаємо увагу на таке.

Опрос