Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О научной и научно-технической деятельности"

Заключение к проекту закона Украины от 13.07.2015 № 2244а-1
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" (нова редакція) (реєстр. N 2244а-1 від 13.07.2015 р.)

У законопроекті пропонується викласти у новій редакції Закон України "Про наукову та науково-технічну діяльність" з метою "модернізації законодавчого забезпечення сфери наукової і науково-технічної діяльності у відповідності до європейських стандартів та активізації ролі науки у соціально-економічному розвитку держави".

Поданий законопроект за змістом повторює відповідні положення законопроекту N 5093 від 19.09.2014 р., який знаходився на розгляді Верховної Ради України сьомого скликання, але був відкликаний суб'єктом права цієї законодавчої пропозиції. Враховуючи те, що поданий законопроект містить ті ж самі недоліки, що і законопроект N 5093, Головне науково-експертне управління змушене повторити свої зауваження, висловлені ним раніше.

1. Окремі положення законопроекту містять певну неузгодженість з конституційними приписами. Таке зауваження стосується деяких положень Розділу IV проекту, яким пропонується визначити повноваження "суб'єктів державного регулювання та управління у сфері наукової і науково-технічної діяльності".

Зокрема, уявляється необхідним звернути увагу на те, що Конституція України вичерпно визначила повноваження вищих органів державної влади - Президента України та Верховної Ради України. Повноваження зазначених вищих органів держави визначаються виключно у Конституції України. Це означає, що вони не можуть вирішувати питань, які не віднесені до їх повноважень Конституцією України. Щодо парламенту України, то такий характер його повноважень відображений у частині 2 статті 85 Конституції України, за змістом якої Верховна Рада України здійснює також інші (тобто, крім повноважень, визначених частиною 1 вказаної статті) повноваження, які відповідно до Конституції України віднесені до їх відання.

Крім того, такий характер діяльності Верховної Ради України випливає зі змісту частини 2 статті 6 та частини 2 статті 19 Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів та зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Принагідно відзначимо, що на такий характер повноважень Верховної Ради України (а також Президента України) неодноразово звертав увагу у своїх рішеннях і Конституційний Суд України.

Конституція України встановлює, що до повноважень Верховної Ради України належить "затвердження загальнодержавних програм ... науково-технічного ... розвитку" (п. 6 ст. 85). Натомість у проекті пропонується наділити Верховну Раду України додатковими, не передбаченим Основним Законом України, повноваженнями, передбачивши, що Верховна Рада України: "визначає основні засади і напрями державної політики у сфері наукової і науково-технічної діяльності; затверджує пріоритетні напрями розвитку науки і техніки та загальнодержавні програми науково-технічного розвитку України; здійснює інші повноваження, які відповідно до Конституції України та законів України віднесені до її відання" (ст. 36 проекту).

На наш погляд, вбачається також зайвою стаття 37 проекту, в якій зазначається, що "Президент України відповідно до Конституції та законів України сприяє розвитку науки і техніки, здійснюючи повноваження, визначені Конституцією України", оскільки вона не має жодного змістового навантаження з огляду на те, що повноваження Глави держави визначаються виключно у Конституції України, а доцільність її включення в текст проекту викликає обґрунтовані сумніви.

Опрос