Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О прожиточном минимуме" относительно усовершенствования процедуры формирования потребительской корзины и определения прожиточного минимума

Заключение к проекту закона Украины от 27.02.2015 № 2238-1
Дата рассмотрения: 20.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прожитковий мінімум" щодо удосконалення процедури формування споживчого кошика і визначення прожиткового мінімуму" (N 2238-1 від 27.02.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до Закону України "Про прожитковий мінімум", реалізація яких, як зазначено суб'єктом законодавчої ініціативи у Пояснювальній записці, "дозволить підвищити соціальні стандарти для населення, особливо для осіб, що знаходяться за межею бідності. Відповідно очікується зростання мінімальних заробітних плат та пенсій, що будуть відповідати реальним потребам людей в сучасних соціально-економічних умовах". Зокрема, запропоновано встановити, що набір продуктів харчування та набір непродовольчих товарів та набір послуг щороку затверджуються Кабінетом Міністрів України до початку розгляду Верховною Радою України проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік. Також передбачено, що набір продуктів харчування, набір непродовольчих товарів і набір послуг не можуть бути меншими, ніж затверджені у попередньому році, а прожитковий мінімум не може бути меншим за фактичний розмір прожиткового мінімуму, розрахованого відповідно до статті 5 цього Закону за місяць, що передує місяцю прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Головне науково-експертне управління підтримує в цілому законодавчу ініціативу, спрямовану на забезпечення своєчасного визначення адекватного потребам людини наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, вартісна величина яких складає зміст базового соціального стандарту - прожиткового мінімуму. Разом з тим, опрацювавши положення законопроекту, вважаємо за доцільне зазначити про таке.

Насамперед звертаємо увагу на необхідність узгодження запропонованого порядку встановлення прожиткового мінімуму і передбаченої в Законі України "Про прожитковий мінімум" науково-громадської експертизи сформованих наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг. За змістом проекту, така експертиза має передувати поданню Кабінетом Міністрів України набору продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, а не встановленню прожиткового мінімуму, як визначається частиною першою статті 4 Закону.

Крім цього, на наш погляд, доцільно вивчити питання щодо вдосконалення підходу до визначення прожиткового мінімуму, який на сьогодні розраховується нормативним методом на підставі вартості наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, і приведення його у відповідність до сучасної методології визначення таких показників згідно з міжнародною практикою.

Опрос