Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно запрещения ограничения дорожного движения во время проезда отдельных лиц, относительно которых осуществляется государственная охрана)

Заключение к проекту закона Украины от 02.07.2015 № 2237а
Дата рассмотрения: 29.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо заборони обмеження дорожнього руху під час проїзду окремих осіб, щодо яких здійснюється державна охорона)"

У законопроекті пропонується заборонити тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів, пішоходів на окремих ділянках вулиць, автомобільних доріг під час проїзду автомобільним транспортом Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, а також глав іноземних держав, парламентів і урядів, керівників міжнародних міжурядових організацій та іноземних делегацій, які перебувають в Україні з офіційним візитом і з цією метою внести зміни до статті 26-1 Закону України "Про дорожній рух". Одночасно пропонується встановити кримінальну відповідальність за надання службовою особою наказу про перекриття доріг для зазначених цілей, для чого передбачено внесення доповнень до статті 279 Кримінального кодексу України.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, звертає увагу на таке.

1. У законопроекті не враховано тієї обставини, що відносно всіх посадових осіб, під час проїзду яких обмежується або забороняється дорожній рух інших учасників, постійно здійснюється державна охорона з боку, насамперед, Управління державної охорони України. Під час здійснення заходів державної охорони військовослужбовці Управління державної охорони України мають право спільно з відповідними підрозділами міліції тимчасово обмежувати або забороняти під час здійснення охоронних заходів рух транспортних засобів та пішоходів на вулицях і дорогах під час проїзду автомобільним транспортом Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, а також глав іноземних держав, парламентів і урядів, керівників міжнародних міжурядових організацій та іноземних делегацій, які перебувають в Україні з офіційним візитом, не допускати громадян на окремі ділянки місцевості та об'єкти, вимагати від них залишатися на конкретних місцях або залишити їх (див. статті 5, 6, 7, 18 Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб"). Реалізація запропонованих законопроектом новел вступає у колізію з названим вище законодавчим актом і може суттєво ускладнити процес здійснення державної охорони вищезазначених посадових осіб та призвести до суттєвих негативних наслідків.

2. Не можна вважати переконливими твердження у Пояснювальній записці до законопроекту про те, що положеннями закону, які проектом пропонується змінити, суттєво обмежуються конституційні права інших громадян. Конституція України не виключає можливості встановлення законом певних обмежень на реалізацію громадянами окремих конституційних прав і свобод. Зокрема, такий підхід відображений у статті 33 Конституції, за змістом якої "кожному ... гарантується свобода пересування..., за винятком обмежень, встановлених законом". Отже, Конституція передбачає можливість встановлення певних обмежень прав громадян за умови, що вони будуть встановлені законом і зумовлені суспільною необхідністю.

3. Охорона глав іноземних держав, парламентів і урядів, керівників міжнародних міжурядових організацій та іноземних делегацій передбачена рядом міжнародно-правових актів, до яких приєдналась Україна, зокрема статтею 29 Конвенції про спеціальні місії 1969 року (Україна приєдналась відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14.07.1993 N 3383-XII), статтею 29 Віденській конвенції про дипломатичні зносини (ратифікована Указом Президії ВР СРСР N 2208-VI від от 11.02.64 і Указом Президії ВР УРСР N 199a-06 від 21.03.64), статтею 40 Віденській конвенції з консульських зносин та іншими міжнародно-правовими актами, порушення яких може призвести до суттєвих негативних наслідків у зносинах з іншими країнами.

Опрос