Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно защиты авторитета государства)

Заключение к проекту закона Украины от 24.02.2015 № 2225
Дата рассмотрения: 13.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо захисту авторитету держави) (реєстр. N 2225 від 25 березня 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 13 травня 2015 року (протокол N 18) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо захисту авторитету держави) (реєстр. N 2225 від 25 березня 2015 року), поданий народним депутатом України Матейченком К. В. (далі - Законопроект).

Згідно з пояснювальною запискою до Законопроекту він розроблений з метою доповнення правової класифікації злочинів, спрямованих проти авторитету держави, де чітко визначається об'єкт злочину, що, в свою чергу, сприятиме більш чіткому визначенню суспільної сутності вчиненого злочину, ступеню його тяжкості, місця в системі злочинів та для його вірної класифікації. Не менш важливою складовою Законопроекту, покликаного сприяти збереженню державної цілісності, є ініціатива, спрямована на створення правових засад відповідальності за публічне приниження гідності українського народу, а відповідно й упередження таких дій через дії, спрямовані на паплюження історичної пам'яті українського народу і нації.

Для досягнення мети автором пропонується доповнити Кримінальний кодекс України статтею, яка визначає й кваліфікує злочинність дій, спрямованих на підрив авторитету держави, та дій, покликаних нанести принижень і образ на адресу історичної пам'яті українського народу і нації.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

Незважаючи на те, що діяння, якими Законопроектом пропонується доповнити статтю 338 Кримінального кодексу України, по суті є формами реалізації конституційного права людини на свободу думки і слова, а також на вільне вираження своїх поглядів і переконань, частиною другою статті 34 Конституції України передбачено, що здійснення цих прав може бути обмежено законом в інтересах національної безпеки, територіальної цінності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам.

Також відповідно до положень статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, здійснення права на свободу вираження поглядів, оскільки воно пов'язане з обов'язками і відповідальністю, може підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам.

При цьому, необхідно врахувати, що нормами Кримінального кодексу України, зокрема положеннями статті 110 Кодексу передбачені обмеження конституційного права людини на свободу думки і слова та на вільне вираження своїх поглядів і переконань, в тому числі шляхом визначення злочинними та встановлення покарань за публічні заклики до вчинення дії з метою зміни меж території або державного кордону України, або такі ж дії, що поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі.

Як вбачається, запропоновані Законопроектом зміни до статті 338 Кримінального кодексу України передбачають доповнення переліку неправомірних дій у сфері злочинів проти авторитету держави.

Опрос