Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно требований к кандидатам на должности сельских, поселковых и городских голов

Заключение к проекту закона Украины от 24.02.2015 № 2224
Дата рассмотрения: 29.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вимог до кандидатів на посади сільських, селищних та міських голів" (реєстр. N 2224 від 24.02.2015 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий законопроект, який передбачає внесення змін до законів України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та "Про службу в органах місцевого самоврядування" з метою "залучення та забезпечення доступу свідомої, політично активної молоді до безпосередньої участі у формуванні та реалізації політики та програм розвитку держави на регіональному рівні" (п. 2 пояснювальної записки).

За результатами аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за доцільне висловити наступні міркування та зауваження:

1. Встановлення вікового цензу - вимоги досягнення певного віку для отримання права обирати (активне виборче право) та бути обраним (пасивне виборче право) на виборах є поширеною конституційно-правовою практикою, що відповідає міжнародним стандартам виборчого права. Разом з тим, єдиної відповіді на питання щодо визначення межі вікового цензу у міжнародно-правових актах немає. Лише в окремих документах з питань виборчого права, які мають рекомендаційний характер, надання активного виборчого права пов'язують з досягненням повноліття. Щодо визначення вікового цензу для отримання пасивного виборчого права у згаданих актах лише відзначається, що для права бути обраним встановлюється більш зрілий вік. При цьому про встановлення верхньої вікової межі для реалізації пасивного виборчого права у міжнародних документах взагалі не згадується, а у конституційній практиці зарубіжних країн воно зустрічається достатньо рідко.

Отже, питання встановлення вікового цензу у виборчому праві вирішується у рамках національної системи права з урахуванням згаданих вище підходів, які напрацьовані міжнародною спільнотою, а також міркувань політичної доцільності.

Право громадян обирати і бути обраними до органів державної влади передбачене частиною 1 статті 38 Конституції України і належить до фундаментальних конституційних прав громадян. Основним Законом України встановлено певні вимоги та обмеження для кандидатів, що балотуються на посаду народного депутата України та Президента України (статті 76 та 103) і не встановлюється будь-яких вимог щодо кандидатів, які балотуються на місцевих виборах.

2. В проекті пропонується, зокрема, викласти ч. 1 ст. 18 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон) у новій редакції, згідно з якою "Граничний вік перебування на службі в органах місцевого самоврядування становить 65 років. Ці обмеження не поширюються на голів сільських, селищних та міських рад вік яких на день проведення виборів не може перевищувати 60 років, а також на посадових осіб місцевого самоврядування, які обираються на відповідні посади".

Таким чином, у запропонованій редакції ч. 1 ст. 18 Закону формулюється нове не передбачене Конституцією України обмеження щодо реалізації пасивного виборчого права для кандидатів на посади голів сільських, селищних та міських рад. Утім, зі змісту супровідних матеріалів до законопроекту неможливо зрозуміти, чим викликана необхідність такого нововведення.

3. Оскільки Конституцією України, як уже було зазначено вище, не встановлено граничного віку для реалізації права бути обраним сільським, селищним, міським головою, то встановлення такого віку у законі може розцінюватись як обмеження пасивного виборчого права, яке не передбачене Конституцією України. При цьому виконання функцій голови сільських, селищних та міських рад не пов'язано з наявністю якихось особливих вимог, умов для такого виду роботи, або з особливими вимогами, умовами або правилами професійної діяльності, які б слугували об'єктивним обгрунтуванням для встановлення вікових обмежень. Тому пропозиція про встановлення таких обмежень, на нашу думку, не обгрунтована належним чином і містить ознаки дискримінації за ознакою віку.

Опрос