Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно стабилизации финансового положения Национальной акционерной компании "Нафтогаз України"

Заключение к проекту закона Украины от 23.02.2015 № 2214
Дата рассмотрения: 24.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України")"

У проекті з метою стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (у подальшому - НАК "Нафтогаз України") пропонується внести зміни до законів України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про виконавче провадження", "Про теплопостачання" та деяких інших, якими НАК "Нафтогаз України", на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, надаватимуться дієві інструменти стягнення заборгованості споживачів за природний газ та ефективні механізми впливу на підприємства-боржників.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У змінах до частини 4 статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" пропонується дозволити віднести НАК "Нафтогаз України" та або/її дочірнє підприємство, що здійснювало постачання природного газу, до конкурсних кредиторів у випадку, якщо їх вимоги щодо сплати заборгованості за поставлений/спожитий природний газ, що утворилась станом на 1 липня 2014 року, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі. Не заперечуючи проти цього, звертаємо увагу на необхідність уточнення дати утворення заборгованості, після якої НАК "Нафтогаз України" / її дочірні підприємства отримують відповідне право. Річ у тому, що надання такого права з 1 липня 2014 року означатиме надання відповідній нормі зворотної сили, що відносно фізичних осіб - підприємців не узгоджується з вимогами статті 58 Конституції України, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

2. У змінах до абзацу 7 частини 1 статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" пропонується надати Кабінету Міністрів України право встановлювати додаткові вимоги до арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), які призначаються на підприємства, до яких у НАК "Нафтогаз України" / її дочірніх підприємств, що здійснювали постачання природного газу, виникли вимоги за поставлений/спожитий газ. Звертаємо увагу на те, що практично всі підприємства, які знаходяться в процесі санації або банкрутства, мають заборгованість за поставлений/спожитий газ перед НАК "Нафтогаз України" / її дочірніми підприємствами. У зв'язку з цим, враховуючи специфіку заборгованості підприємств перед зазначеними юридичними особами, пропонуємо визначити зазначені вимоги безпосередньо у статті 97 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

3. Зміни до статей 11, 25, 52 (крім доповнення частини другої цієї статті новим абзацом), 57, 60 та 65 Закону України "Про виконавче провадження" пропонуємо виділити у окремий законопроект. Це пояснюється тим, що зазначені зміни стосуються загальних питань вдосконалення виконавчого провадження, які безпосередньо не стосуються стабілізації фінансового стану НАК "Нафтогаз України", що, згідно з назвою законопроекту, є його предметом.

4. У змінах до статті 18 Закону України "Про теплопостачання" пропонується надати НАК "Нафтогаз України" / її дочірнім підприємствам право продавати вимоги щодо заборгованості споживачів природного газу третім особам. Проте, на думку управління, для коректної реалізації цієї норми (яка б не призвела до порушень прав та законних інтересів споживачів природного газу, зокрема, шляхом "рейдерських" захоплень відповідних підприємств та неправомірного тиску на фізичних осіб) слід чітко визначити порядок дій зазначених третіх осіб щодо стягнення зазначеної заборгованості з споживачів, у першу чергу, споживачів - фізичних осіб.

5. Змінами до абз. 12 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про теплопостачання" передбачається можливість обмеження газопостачання теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям до рівня, що забезпечує технологічну безпеку функціонування систем теплопостачання, який визначається в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ та/або відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць, який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу, та/або в разі невиконання споживачем вимог статті 191 цього Закону.

Опрос