Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно уточнения отдельных положений и усиления ответственности за некоторые преступные деяния, посягающие на жизнь и здоровье лица

Заключение к проекту закона Украины от 23.02.2015 № 2207
Дата рассмотрения: 08.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо уточнення окремих положень та посилення відповідальності за деякі злочинні діяння, які посягають на життя і здоров'я особи" (реєстр. N 2207 від 23 лютого 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя на засіданні 08 квітня 2015 року (протокол N 15) розглянув на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо уточнення окремих положень та посилення відповідальності за деякі злочинні діяння, які посягають на життя і здоров'я особи (далі - Законопроект) (реєстр. N 2207 від 23 лютого 2015 року), поданий народним депутатом України Сташуком В. Ф.

Згідно з Пояснювальною запискою метою Законопроекту є усунення колізій та встановлення чіткого розмежування складів злочинів, а також посилення відповідальності за окремі діяння, що посягають на життя та здоров'я фізичних осіб.

Для досягнення мети автором пропонується підвищити санкції за нанесення тяжких тілесних ушкоджень, які призвели до смерті потерпілого (при наявності обставин, які обтяжують вину); нанесення середньої тяжкості тілесних ушкоджень, якщо такі дії, вчинені з особливою жорстокістю; мордування (при наявності обставин, які обтяжують вину); катування, погрози та незаконне позбавлення волі; вимагання, поєднане з катуванням; примушування давати показання. Законопроектом передбачається посилення відповідальності за вчинення зазначених злочинів службовими особами, перш за все працівниками правоохоронних органів. Також встановлюється кримінальна відповідальність за погрозу катуванням.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

В Основному Законі України зазначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8). За приписом частини другої статті 19 Основного Закону України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Основним Законом України (стаття 3) людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Опрос