Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об ограничении на движение иностранного автотранспорта

Заключение к проекту закона Украины от 30.06.2015 № 2198а
Дата рассмотрения: 31.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про обмеження на рух іноземного автотранспорту" (реєстр. N 2198а від 30.06.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, яким пропонується "заборонити з третьої години 01 липня 2015 року в'їзд на територію України з боку адміністративного кордону з тимчасово окупованої АР Крим будь-якого автотранспорту, зареєстрованого в Російській Федерації".

Завданням законопроекту є "обмеження для агресора і його посібників з числа місцевих колаборантів можливостей вільного перетину адміністративного кордону між материковою Україною і АРК та ведення ними комерційної діяльності" (п. 2 Пояснювальної записки).

За результатами розгляду законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. Поданий проект з точки зору теорії права не можна вважати законом. Адже за усталеним у правовій науці поглядом закон це - нормативно-правовий акт, який прийнятий законодавчим органом країни у спеціально визначеному порядку, регулює найбільш важливі питання суспільного життя і має вищу юридичну силу. Як нормативно-правовий акт закон складається з норм права, а нормативний характер його положень проявляється у багаторазовості дії юридичних норм (які реалізуються щоразу, коли виникають типові ситуації, встановлені як умови їх дії). Таким чином, основний зміст будь-якого закону мають складати правові норми, що визначають правила поведінки (права та обов'язки) учасників суспільних відносин.

Термін "закон" Конституційний Суд України визначив як "юридично цілісний і структурно завершений нормативно-правовий акт, який приймається Верховною Радою України відповідно до її конституційних повноважень". Нормативно-правовий характер законів безпосередньо випливає з частини 2 статті 8, частин 2 і 3 статті 57 та частини 1 статті 58 Конституції України. Виходячи з цього прийняття законів ненормативного змісту може допускатись лише у поодиноких випадках, коли це безпосередньо передбачено Конституцією України (наприклад, згідно із ч. 3 статті 92 Основного Закону України законами України оголошується амністія). Прийняття інших законів ненормативного характеру є досить сумнівним з точки зору відповідності такої практики Конституції України.

Опрос