Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс Украины и Закон Украины "О судебном сборе" (относительно совершенствования порядка рассмотрения дел, касающихся взыскания неустойки по неуплаченным алиментам)

Заключение к проекту закона Украины от 23.02.2015 № 2197
Дата рассмотрения: 29.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Закону України "Про судовий збір" (щодо вдосконалення розгляду справ, які стосуються стягнення неустойки по несплачених аліментах)" (реєстр. N 2197 від 23.02.2015 р.)

У проекті з метою створення, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, "більш якісних умов для захисту прав дітей при сплаті аліментів" пропонується у частині 1 статті 110 Цивільного процесуального кодексу України встановити, що позови про стягнення неустойки (пені) по несплачених аліментах можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача. Крім цього, стаття 5 Закону України "Про судовий збір" доповнюється нормою, згідно з якою позивачі за такими позовами звільняються від сплати судового збору.

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

Насамперед звертаємо увагу на те, що згідно з статтею 196 Сімейного кодексу України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Таким чином, стягнення неустойки (пені) по несплачених аліментах, не є самостійною вимогою, а розглядається як частина вимоги про сплату заборгованості за аліментами. У зв'язку з цим пропонуємо у змінах до статті 110 ЦПК України слова "неустойки (пені) по несплачених документах" замінити на "заборгованості по їх сплаті".

Аналогічні за змістом зміни слід внести і до пункту 3 статті 5 Закону України "Про судовий збір" з урахуванням того, що 22 травня 2015 року Верховною Радою України прийнятий в цілому проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" (реєстр. N 2862), яким зазначена стаття викладена у новій редакції, згідно з якою від сплати судового збору звільняються "позивачі - у справах про стягнення аліментів" (пункт 3 вказаної статті).

Опрос