Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 240 Уголовного кодекса Украины относительно ответственности за незаконную добычу полезных ископаемых местного значения

Заключение к проекту закона Украины от 30.06.2015 № 2192а
Дата рассмотрения: 29.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 240 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконний видобуток корисних копалин місцевого значення"

З метою посилення кримінальної відповідальності за порушення правил охорони або використання надр у законопроекті пропонується доповнити статтю 240 Кримінального кодексу України (далі - КК) положеннями, відповідно до яких незаконне видобування корисних копалин місцевого значення у великому розмірі визнається кримінально-караним діянням. При цьому великим розміром визнається вартість незаконно видобутих корисних копалин місцевого значення, яка у триста і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (Примітка до статті 240 КК - в ред. проекту).

Головне науково-експертне управління поділяє стурбованість ініціаторів проекту щодо стану охорони корисних копалин в Україні, але проаналізувавши даний проект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. В основу класифікації корисних копалин, прийнятої в законодавстві України про надра, покладено ступінь їх розповсюдження в надрах України, а також їх економічна значимість. Так, відповідно до ст. 6 Кодексу України про надра, корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Цій класифікації відповідає також класифікація корисних копалин на незагальнопоширені та загальнопоширені. При чому до корисних копалин місцевого значення належать так звані загальнопоширені корисні копалини (наприклад, галька, гравій, пісок (крім формувального), глина (крім вогнетривкої), крейда (крім крейди для цементної, хімічної, скляної промисловості), черепашник, камінь бутовий, сланець (крім горючого)).

Незаконний видобуток цих копалин, як правило, здійснюється у незначних розмірах (для власних потреб порушника) і у цих випадках не може досягати ступеня суспільної небезпеки, достатнього для визнання таких діянь злочинними. Однак, виходячи з тлумачення змісту Примітки до статті 240 КК (в ред. проекту), кримінально караним пропонується визнати незаконне видобування корисних копалин місцевого значення, якщо їх вартість перевищує 365400 грн. Такою сумою оцінюється, наприклад, 1575 тон (2283,75 м) піску або 725,36 тон (1124,31 м) гравію, що можна видобути лише за допомогою промислових потужностей на великих кар'єрах, а робота таких кар'єрів не може бути організована непомітно для органів влади.

Опрос