Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Украины (относительно исполнения судебных решений, связанных с социальными выплатами гражданам)

Заключение к проекту закона Украины от 20.02.2015 № 2189
Дата рассмотрения: 04.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України (щодо виконання судових рішень, пов'язаних із соціальними виплатами громадянам)"

Законопроект має за мету, як це випливає із самого проекту і Пояснювальної записки до нього, забезпечити справедливий розгляд адміністративними судами справ щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень стосовно обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, державних соціальних допомог і компенсацій та унеможливити поворот виконання постанови суду про відшкодування шкоди, завданої суб'єктом владних повноважень по зазначеній категорії справ. Для досягнення вказаної мети проектом пропонується внести зміни до частин 1, 2, 6 статті 183-2, частини 1 статті 197 і статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ).

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, вважає його слушним, оскільки більшість передбачених ним положень забезпечують право відповідної категорії громадян на справедливий суд у сфері адміністративного судочинства при оскарженні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень стосовно обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат та пільг. Зокрема, вказану проблему щодо розгляду таких категорій справ пропонується вирішити шляхом зміни процедури їх судового розгляду.

Наразі зазначені справи згідно з вимогами пункту 2 частини 1 чинної статті 183-2 КАСУ розглядаються суддями за правилами скороченого провадження, суть якого полягає в тому, що суддя розглядає таку справу одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які мають брати участь у справі. При цьому чинною частиною 10 статті 183-2 КАСУ визначено, що рішення апеляційного суду по скарзі на постанову, прийняту у скороченому провадженні, є остаточним і оскарженню не підлягає. У зв'язку з цим особи (пенсіонери, соціально незахищені особи та ін.), які не мають можливості брати участі в розгляді своїх справ щодо вирішення життєво важливих питань, фактично позбавляються права на оскарження рішення апеляційної інстанції в касаційному суді. Вказаний процесуальний порядок, на наш погляд, суперечить вимогам пункту 8 частини 3 статті 129 Конституції України, якими проголошено право кожного на забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду.

Для усунення вказаних недоліків адміністративного судочинства та забезпечення права вказаних осіб на справедливий суд у проекті пропонується шляхом виключення пункту 2 частини 1 статті 183-2 КАСУ та внесення інших змін у цю норму передбачити розгляд адміністративних справ зазначеної категорії в порядку загальної процедури судового розгляду справ, визначеної статтями 122 - 154 КАСУ. Саме такий порядок судового розгляду забезпечує повний, об'єктивний і неупереджений розгляд адміністративних справ і забезпечує право сторін на апеляційне та касаційне оскарження рішення суду.

Однак попри низку позитивних положень законопроект має й певні недоліки. Зокрема, дещо нелогічною та необґрунтованою, на наш погляд, виглядає запропонована редакція статті 266 КАСУ, із буквального тлумачення якої виходить, що поворот виконання постанови про присудження виплати пенсій, державних соціальних допомог і компенсацій є неможливим навіть тоді, коли скасована постанова була прийнята на основі повідомлених позивачем завідомо неправдивих відомостей або поданих ним підроблених документів. Адже, у більшості випадків подання таких "неправдивих відомостей" є або адміністративним правопорушенням, або навіть злочином, наприклад, підробленням та (або) використанням посвідчення або іншого офіційного документа (стаття 358 Кримінального кодексу України).

Опрос