Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины для расширения инструментария Фонда гарантирования вкладов физических лиц относительно выведения неплатежеспособных банков с рынка в целях сохранения сбережений вкладчиков неплатежеспособных банков

Заключение к проекту закона Украины от 20.02.2015 № 2188
Дата рассмотрения: 13.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до деяких законів України для розширення інструментарію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку з метою збереження заощаджень вкладників неплатоспроможних банків (реєстр. N 2188 від 20.02.2015 р.)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до деяких законів України для розширення інструментарію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку з метою збереження заощаджень вкладників неплатоспроможних банків (реєстр. N 2188 від 20.02.2015 р.) (далі - Законопроект), поданий народними депутатами України Рибалкою С. В. та іншими.

Згідно з пояснювальною запискою до Законопроекту він розроблений з метою створення механізмів, здатних забезпечити стабільність банківської системи України під час виникнення кризових ситуацій в економіці, у тому числі здатних зупинити масовий відтік депозитів з банків.

Для досягнення мети авторами пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, а також до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Зокрема, в частині внесення змін до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" пропонується розширити перелік способів реалізації майна банку, що ліквідується, шляхом передачі всіх або частини його активів та зобов'язань приймаючому або перехідному банку, уточнити існуючі процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та запровадити деякі інші зміни.

Щодо внесення змін Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), то авторами законопроекту пропонується доповнити статтю 1060 ЦК України новою частиною, передбачивши, що вклади (за договором банківського вкладу на вимогу), передані приймаючому або перехідному банку неплатоспроможним банком, не можуть бути видані на першу вимогу вкладника. Також передбачається, що законодавством може встановлюватися окремий порядок повернення банківського вкладу незалежно від його виду, переданого приймаючому або перехідному банку неплатоспроможним банком, у тому числі таким що знаходиться в стадії ліквідації.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

У Конституції України визначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8).

Опрос