Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления защиты объектов Красной книги Украины

Заключение к проекту закона Украины от 30.06.2015 № 2184а
Дата рассмотрения: 14.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту об'єктів Червоної книги України" (реєстр. N 2184а від 30.06.2015 р.)

У проекті з метою забезпечення збереження об'єктів тваринного і рослинного світу, включених до Червоної книги України, пропонується внести зміни до Лісового кодексу України (далі - ЛК України), Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), Кримінального кодексу України (далі - КК України). Зокрема, у проекті передбачається: можливість внесення змін до розрахункової лісосіки у разі "виявлення місць перебування (зростання) об'єктів Червоної книги України" (зміни до статті 44 ЛК України), встановлення додаткових підстав відмови у видачі або анулювання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів у випадку "виявлення на ділянці, виділеній для спеціального використання лісових ресурсів, об'єктів Червоної книги України, у разі якщо даний вид спеціального використання лісових ресурсів може негативно вплинути на чисельність таких об'єктів" (зміни до статті 69 ЛК України); уточнення складів відповідних адміністративних та кримінальних правопорушень.

Головне управління, розглянувши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

1. Погоджуючись у цілому з тим, що внесення змін до ЛК України (статті 44, частин 8 - 9 статті 69, статті 70) певною мірою сприятиме збереженню та відтворенню рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, водночас зазначимо, що збереження об'єктів Червоної книги України від знищення повинно здійснюватись не тільки шляхом вдосконалення порядку внесення змін до розрахункової лісосіки та встановлення заборон на видачу спеціального дозволу на використання лісових ресурсів чи проведення заготівлі деревини, а й шляхом подальшого вдосконалення державного обліку таких об'єктів та вжиття відповідних заходів, передбачених Законом України "Про Червону книгу України" (частина 3 статті 11; статті 12).

2. Згідно з частиною 10, якою доповнюється стаття 69 ЛК України, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів надається право надавати висновки "про можливість негативного впливу відповідного спеціального використання лісових ресурсів на чисельність виявлених об'єктів Червоної книги (у тому числі діяльності з заготівлі деревини)", що, на нашу думку, не узгоджується із Законом "Про Червону книгу України". У цьому Законі усі дії щодо визначення порядку державного обліку рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України (стаття 12), ведення Червоної книги України (стаття 15) покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Вважаємо, що саме цей орган (яким є Мінприроди України) і має надавати відповідні висновки, що відповідає й Закону України "Про екологічну експертизу", у пункті 1 частини 1 статті 9 якого Мінприроди України визнається суб'єктом екологічної експертизи.

3. На думку управління, частину 5 статті 70 ЛК України, згідно з якою під час проведення заготівлі деревини не дозволяються вирубування та пошкодження: "цінних і рідкісних дерев та чагарників, занесених до Червоної книги України", варто залишити у чинній редакції. Це пояснюється тим, що відповідно до статті 4 Закону "Про Червону книгу України" об'єктами Червоної книги України є рідкісні і такі, що перебувають під загрозою зникнення, види тваринного і рослинного світу.

Опрос